Újragondolt viseleteket állítottak ki a Katona József Nemzeti Színházban
A modern és egyben hagyományos viseleti darabokat bemutató kiállítás kezdetén Cseke Péter, a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportjának vezetője mondott köszöntő beszédet, majd a Kecskemét Táncegyüttes két csoportja tartott színes bemutatót a színház előcsarnokában. Az esemény házigazdája Huszti-Varga Máté színművész volt.
A Szövetbe öltött hagyomány című kamaratárlatra több tájegység alkotói küldték el munkáikat. Az egyes öltözetek többnyire a népművészetből ismert, hagyományos elemekből és motívumokból építkeznek, és a mai kor embere számára kínálnak hordható, alkalmi vagy mindennapi viselésre tervezett darabokat.
Az ötlet Zsindelyné Tüdős Klára textil- és jelmeztervező életművére vezethető vissza, aki először tervezett viseleteket népművészeti motívumok alkotó újragondolásával és felhasználásával. A kiállításon képes ismeretterjesztő anyag mutatja be röviden Zsindelyné Tüdős Klára életművét. Örökségének továbbvivői közül a tárlaton találkozhatunk a Kiskunhalason élő Csordás Katalin viseletkészítő népi iparművész és fia, Szabó Árpád igényes, többnyire pályázatokra készített munkáival. Szerepel a kiállításon munkáival Varró Sára Nádudvarról, Marczin Istvánné Derecskéről, Hímer Marianna Debrecenből, valamint Gyönyörűné Erdei Judit Sárándról, akik mindannyian a népi iparművész cím birtokosai.
A kiállítást Kriskóné Dávid Mária etnográfus ajánlotta a közönség figyelmébe, aki a kiállítók többségével személyes kapcsolatot is ápol. A Népi Iparművészeti Gyűjteményt csaknem négy évtizeden át irányító szakember meggyőzően beszélt a viseleti hagyomány továbbélésének létjogosultságáról és annak fontosságáról tárgyi és szellemi örökségünk megőrzésében.
A kiállítás 2024. február 11-ig látogatható a színház nyitvatartási idejében, a bal oldali páholyfolyosón.