Ünnepélyes keretek között adták át a Hírös Agóra zöld falát

2024. 06. 03., 17:34
Ma délután ünnepélyes keretek között átadták a Hírös Agóra zöld falát, amely ötvenhét kacsos vadszőlő cserjéből áll és acélhuzalokon fog felkúszni a magasba, hogy három, négy év alatt zöldbe borítsa a háromszáznégyzetméter falfelületet.
Fotó: Tóth Enikő
A galéria 34 képet tartalmaz

Az átadó ünnepséget Nagy Nikolett és Pavleszek László kecskeméti táncművészek nyitották meg a vadszőlő indáinak növekedésének megidézésével. A performanszot Szemereyné Pataki Klaudia, polgármester beszéde követte, aki látva a táncot kísérő mosolyokat a közönségben, kiemelte, hogy többek között ezért tartja fontosnak a kultúra támogatását.

Nemcsak kívülről, belülről is meg kell újulnunk, meg kell változnunk, és ebben a kultúra egy hatalmas nagy segítőtársunk, egy iránytűt, egy mankót ad számunkra
— mondta ünnepi beszédében a polgármester.

Szemereyné Pataki Klaudia beszédét azzal zárta, hogy kiemelten fontos a természet tisztelete és szeretete, és az Agóra zöldfalát újabb reménykeltő lépésnek tartja a belváros betondzsungelének felfrissítésére.

A függőleges kert ötletgazdádja Barta Dóra, a Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft. ügyvezető-igazgatója volt. Barta Dóra a zöld falat az épített és a természetes környezet szimbiózisának üzenőfalának tartja. Vízió szerint látványos megvilágítással olyan szimbolikus terévé válhat a városnak, mint az esténként színpompában úszó budapesti Művészetek Palotája.

Az ügyvezető igazgató beszédében elárulta zöld fal mindennapi hasznát is: puhítja a zajt, a párás, árnyékos környezete a vadszőlő hajtásoknak pedig csökkenti a hőmérsékletet. A városvezetésen kívül külön köszönetét fejezte ki Öveges László városi főépítészt és Győri András városi főkertészt, amiért támogatták a projekt megvalósulását.

A zöldfal agrármérnöke és mecénása Kovács László Zsolt volt, akinek anyagi és szakmai támogatásának nagyban köszönhető, hogy létrejöhetett ez a függőleges kert, ami véleménye szerint egy új korszak kezdetét jelenti a város életében, ugyanis a zöldfelületek horizontálisan már nem, de vertikálisan még növelhetőek a városban, aminek számos előnye van, többek között természetesen csökkenthető az épületek hőkibocsátása.