Belvíz sújtja a vármegyét
Jelen állás szerint Bács-Kiskun vármegyében első- és másodfokú készültség van elrendelve belvíz tekintetében, ez mit jelent?
Az elsőfokú elrendelésekor a szakasz-védelemvezetőnek meg kell vizsgálni a védőművek, zsilipek és egyéb műtárgyak állapotát. A készültség ideje alatt 12 órás nappali őrszolgálatot kell tartani. A vízállásokat naponta 6 és 18 órakor kell leolvasni, feljegyezni és jelenteni.
Bács-Kiskun vármegye mennyire érintett belvíz kapcsán? Itt azért vannak mélyebben fekvő területek, települések.
Igen, a Duna-menti mélyebben fekvő részeken megfigyelhető több nagy kiterjedésű vízállásos terület. Összességében a gyepeken, valamint a szántóterületeken is megfigyelhető erős vizesedés. A vármegyében a becslések szerint a területek 15-20 %-án lehet belvíz.
Mekkora kárt okoz ez a mezőgazdaságban, a termésben? Milyen földeket (pl. szántóföldeket, szőlőültetvényeket) öntött el?
Több olyan terület is akad, amelyeket nehezen, vagy éppen nem tudnak a gazdálkodók megközelíteni a belvíz miatt. Mint említettem, elsősorban a gyepek és a szántóterületek érintettek. Az ültetvényekben nincs jele belvíznek, a talaj felső rétege vízzel telített állapotban van, de ez problémát nem okozott eddig. Fontos megemlíteni, hogy a 2022. évi őszi, téli hónapok csapadékmennyiségéhez képest dupla annyi mennyiség esett le 2023-ban. Míg 2022 októberében 19, novemberében 39, december hónapban 49 mm csapadék hullott átlagosan, addig 2023 október havában 38, novemberben 100, december hónapban pedig 115 mm csapadék esett. A csapadékos időjárás eredményeként a talaj felső rétege telítődött és nehezen tudja elnyelni az utánpótlást. A gazdálkodók az őszi munkákkal, úgy mint szántással, vetéssel sajnos megcsúsztak, de gondot okoz most a cukorrépa betakarításában is. Országosan mintegy 1500-2000 hektáron, vármegyénkben megközelítőleg 200 hektáron nem tudták betakarítani még a termést, ugyanis a területeket nem tudják megközelíteni, vagy a szedés folyamatát nem tudják elvégezni. Összességében elmondható, hogy a múlt évi történelmi aszály után jól jött a csapadék, azonban a belvíz komoly károkat tud okozni a termőterületeken. Szántók esetében a mélyebben fekvő területeken akár 10 %-os vetéskipusztulásról is beszélhetünk, amely jelentős bevételkiesés a gazdálkodónak.
Mit tehetnek a gazdák? Milyen időjárás lenne a legkedvezőbb jelenleg?
Úgy vélem a megelőzés a fontos. Azokon a táblákon, ahol már forgatás nélküli talajművelést alkalmaznak a gazdák, illetve másodvetések és takarónövények kerültek elvetésre, ott csekély mértékű a belvíz. A várható fagyok remélhetőleg a kártevők visszaszorításában a gazdák javát szolgálják majd.
Nagy mennyiségű csapadék várható a napokban. Ez mit okozhat ezeken a földterületeken?
Az előttünk álló napok csapadékosnak ígérkeznek, ami tovább fokozhatja a belvízhelyzetet. Mivel a nyár az utóbbi két évben aszályos volt, fontos a megfelelő talajművelés a talaj vízháztartásának megóvása érdekében.