Erkel Ferenc "hét életéről" tartott előadást a könyvtárban Ókovács Szilveszter

2024. 03. 15., 18:50
Erkel Ferenc szerteágazó munkásságáról, "hét életéről" tartott izgalmas előadást március 15-én Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója a Katona József Könyvtárban. "Erkel nem volt harcias típus, de valahol ő is ott áll március idusának eseményei mögött. A maga küzdelmeivel, rengeteg feladatvállalásával és az állandó nemzeti elkötelezettségével ugyanolyan márciusi ifjú, mint a többiek voltak" – fogalmazott Ókovács Szilveszter.

A Katona József Könyvtár nagytermében március 15-én délután jelentős érdeklődés mellett megtartott eseményen Bujdosóné dr. Dani Erzsébet könyvtárigazgató és prof. dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármester köszöntötte a jelenlévőket.

Ókovács Szilveszter előadását két zenei produkció fogta keretbe: előtte a könyvtár munkatársa, Kállai Erzsébet énekművész adta elő Erkel Bánk bánjából Melinda áriáját Nemes Dóra zongorakíséretével, majd az előadás után a Kodály Intézet thaiföldi diákja, Pathorn Swasdisuk adott elő két magyar népdalt Kodály Székely fonójából Székely Balázs zongorakíséretével.

Ókovács Szilveszter Erkel Ferencről tartott előadása után a Kodály Intézet thaiföldi diákja, Pathorn Swasdisuk énekelt Kodály Székely fonójából.

Közzétette: Hiros.hu – 2024. március 15., péntek

Ókovács Szilveszter előadásában megelevenedett a feltehetően németalföldi származású család sarjaként Gyuláról induló, sokrétű zenei pályát befutó, a magyar nemzeti opera megteremtőjévé váló Erkel Ferenc alakja.

"Hét élete" munkásságának sokszínűségére utalt az előadás címében: nagyszerű zongorajátékos és karmester volt, kiváló zeneszerző és zenepedagógus, az országos kórusmozgalom egyik fő szervezője, továbbá neves sakkozó, és nem utolsó sorban kitűnő családapa, akinek öt fia később fontos pozíciókat töltött be a magyar zenei életben, hozzájárulva az Erkel által lefektetett irány stabilizálásához – fejtette ki az Operaház főigazgatója.

Ókovács Szilveszter érdekes párhuzamot vont Erkel és Liszt, illetve Kodály és Bartók viszonya között. Erkel és Kodály itthon maradt, munkásságuk fontos szelete volt a tanítás és a zenei élet szervezése, és pont e sokrétű tevékenységük miatt kevesebb idejük maradt az alkotómunkára, mint Lisztnek és Bartóknak, akik nemzetközi karriert futottak be, sokat utaztak, és életükben nagyobb tere volt a komponálásnak és az előadóművészetnek.

Bár különbözőek voltak, Erkel és Liszt, később Kodály és Bartók is tisztelték és segítették egymást, és ennek óriási szerepe volt a magyar zenei élet fejlődésében – emelte ki Ókovács Szilveszter.

Az Operaház főigazgatója előadásában sok más izgalmas témát is érintett, köztük Erkel kapcsolatát az olasz operairodalommal, Erkel Ferenc és Egressy Béni együttműködését, a budapesti Operaház megépítését, a Hunyadi László ősváltozatát és későbbi átírását, tágabb kontextusban pedig a művelődés, a színházi és zenei élet fokozatos újraindítását a török pusztítás utáni, 18-19 századi Magyarországon, melyben Erkelnek is kulcsszerepe volt.

A Katona József Könyvtár számos színvonalas programmal várja az érdeklődőket a 39. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál keretében, többek között az Ókovács Szilveszter előadása előtt fellépő Kállai Erzsébet ad szólóestet március 23-án, szombaton, Nemes Dóra zongorakíséretével és Virág Barnabás zenetörténeti kommentárjával. A könyvtár programjairól ITT olvashat bővebben.

Fotók: Fuchs Alfonz / Katona József Könyvtár