A készülő új településrendezési tervet vitatták meg a bizottságok

2023. 10. 13., 12:38
Kecskemét készülőben lévő új településrendezési tervét vitatták meg péntek reggel a szakbizottságok közös ülésükön a Városháza dísztermében. Öveges László főépítész kiemelte: az egész várost érintő, átfogó, gyakorlatilag új rendezési tervről van szó, melynek kidolgozása több mint egy éve kezdődött meg. Falu György alpolgármester emlékeztetett arra, hogy legutóbb 2002/2003-ban vezettek be ilyen léptékű módosítást a rendezési tervben. A mintegy kétórás ülés végén a téma összetettségére tekintettel a bizottságok úgy döntöttek, hogy a decemberi közgyűlésre halasztják a döntést. Addig további egyeztetések következnek, és a felmerülő javaslatokat beépítik a készülő tervezetbe.
Fotó: Patócs Dominik
A galéria 10 képet tartalmaz

Kurenkov Vjacseszláv, a Kecskeméti Városfejlesztő Kft. településfejlesztési szakértője, a készülő településrendezési terv vezető tervezője mutatta be részletesen a tervezetet a jelenlévő bizottsági tagoknak. Mint mondta, a fókuszban a takarékos területhasználat, a város történelmi struktúrájának megtartása, a természetközeli területkezelés, a fenntarthatóság erősítése, az ökológiai rendszer védelme és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás áll.

Prezentációjában kiemelte többek között azt a célt, hogy tehermentesítsék a túlterhelt városközpontot az ide irányuló ingázástól. A város központi része mintegy 20 ezer munkahelynek ad otthont, ami jelentős forgalmat indukál hétköznapokon a külső városrészek felől. Ezt a nyomást alközpontok – úgynevezett decentrumok – kialakításával lehet enyhíteni – hangsúlyozta.

Kurenkov Vjacseszláv beszélt a területi besorolások tervezett változásairól is, ami érinti a mezőgazdasági és ipari területeket is. Különös figyelmet fordítanak a Kecskemét-közeli tanyavilág helyes szabályozására is.

A város számos alulhasznosított területtel rendelkezik, melyek barnamezős beruházások helyszínei lehetnek – tért ki rá a szakember. Ezek a területek rövid-, közép- és hosszútávon fejleszthető körzetekre lettek felosztva.

Újdonsága lesz az új településrendezési tervnek az úgynevezett bónusz-elv. Ennek lényege, hogy a klímaadaptáció, a környezetvédelem és az energetikai hatékonyság szempontjait beépítő fejlesztések előnyökhöz juthatnak a beépíthetőség, az építménymagasság és más mutatók tekintetében. Az előírt maximális határértékeket azonban így sem haladhatják meg.

Öveges László főépítész elmondta, hogy a településrendezési terv átfogó módosításának kidolgozása több mint egy éve elkezdődött. Jelen fázisban a szakbizottságoktól, illetve a közgyűléstől érkező javaslatok beépítése zajlik, ezt követően – a közgyűlési jóváhagyás után – kerül sor a társadalmi, gazdasági szereplőkkel, valamint a lakossággal való egyeztetési körre.

Öveges László megjegyezte: nehezíti a munkát, hogy most zajlik az új országos építészeti törvény egyeztetése is, amit várhatóan tavasszal fogadhat el az Országgyűlés. Az ebben foglaltakra is természetesen tekintettel kell lennie a helyi, kecskeméti tervezetnek.

Falu György alpolgármester megköszönte a tervezőcsapat munkáját, emlékeztetve a munka léptékére: utoljára 20 évvel ezelőtt alakították át ilyen mértékben a településrendezési tervet. Felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalmi egyeztetés során várhatóan túlnyomórészt negatív észrevételek fognak érkezni, de ez normális, hiszen csak kevesen veszik a fáradságot, hogy visszajelezzenek arról, amit jónak tartanak.

A bizottsági tagoktól több észrevétel, kérdés, felvetés is érkezett a pénteki ülésen. Végül egyhangúan úgy döntöttek, hogy a téma összetettségére és fontosságára tekintettel a decemberi közgyűlésre halasztják a döntést. Addig további egyeztetések várhatók a témában.