Bokrétaünnepet tartottak az épülő biomassza fűtőműnél

2023. 04. 21., 14:40
Fél éven belül megkezdheti működését a KECSKEMÉTI TERMOSTAR Kft. biomassza fűtőműve. Mindezt ma (péntek) délelőtt jelentették be a milliárdos beruházás bokrétaünnepén. A beruházás célja, hogy megújuló energiával váltsa ki a távhőhöz felhasznált földgáz mintegy 70 százalékát, ezzel tovább erősítve a távhős lakások, intézmények ellátásbiztonságát.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 34 képet tartalmaz

Újabb mérföldkőhöz ért a 2022 augusztusában kezdődött kecskeméti távhőrendszer fejlesztése a Mindszenti körúton. Miután az épülő biomassza fűtőmű elérte legmagasabb pontját, péntek délelőtt megtartották a beruházás bokréta ünnepét. A helyszínen elsőként Szemereyné Pataki Klaudia polgármester beszélt a beruházás jelentőségéről.

- Ez a projekt alapvetően határozza meg Kecskemét jövőjét. Attól jó, hogy kiérleltük, a legjobb technológiát választottuk, alaposan és széleskörben megvitattuk azokat az elemeit, amelyek esetleg kockázatot jelenthetnek, illetve kérdéseket vethetnek fel. Pont akkor értünk a kivitelezés szakaszába, amikor a legaktuálisabb lett városunk számára is, hiszen nem telik el olyan nap, amikor ne jönne velünk szembe az energetikai probléma – fogalmazott köszöntőjében Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.

Az ünnepségen a kivitelező is beszélt a projekt folyamatáról, amely – mint fogalmazott – nem mentes a nehézségektől.

– A kivitelezés egy jelentős fázisán már túl vagyunk. Bár még sok teendőnk van, de bízom abban, hogy fél év múlva újra itt fogunk állni, és működés közben is örömmel bizonyítjuk, hogy a kívánt célt elérte ez a projekt – mondta a rendezvényen Tomosi Károly, a kivitelező SADE Magyarország Mélyépítő Kft. ügyvezető igazgatója.

Az országgyűlés nevében dr. Salacz László országgyűlési képviselő beszélt a több mint 8 milliárdos kecskeméti beruházás fontosságáról.

– Kecskemét és a TERMOSTAR Kft. kiszámítható, példaértékű energiapolitikát folytat. Most, amikor annyi bizonytalanság van a világban, mikor háború dúl a szomszédunkban és egy gazdasági válság is felsejlik a szomszédunkban, az az érdekünk, hogy ez a folyamat megmaradjon – hangsúlyozta dr. Salacz László országgyűlési képviselő.

A projekt többéves előkészítéséről, a pandémia, a háború vagy az energiavészhelyzet okozta hátráltató időszakokról és azok leküzdéséről Horváth Attila, a KECSKEMÉTI TERMOSTAR Kft. ügyvezető igazgatója beszélt az ünnepségen.

-Amikor becsukódott egy ajtó, kinyílt egy másik, köszönhetően a háttérben dolgozó kreatív csapatnak. Nagyon büszke vagyok a TERMOSTAR Kft.-re, hiszen egy olyan összeszokott, együttműködni képes kreatív csapat dolgozik nálunk, akik ezeket a kihívásokat át tudták, át tudják hidalni – mondta beszédében Horváth Attila, aki hozzátette azt is, hogy a sikerhez szükség volt arra a támogató közegre, amelyet a városvezetés biztosított.

A beszédek után a Mindszenti körúton zajló beruházás helyszínén megkezdődött a bokrétaünnep leglátványosabb eseménye. Egy hatalmas toronydaru emelte magasba, az épület legmagasabb pontjára a virágkoszorút. A koszorúra tűzött szalagon Kecskemét jelmondata olvasható: „Sem magasság, sem mélység nem rettent.”

A képre kattintva újabb galéria nyílik

A rendezvény ezt követően az Aranyhomok Szállodában folytatódott, ahol dr. Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő köszöntőjében Kecskemét előregondolkodását hangsúlyozta, amely ennél a projektnél is tetten érhető. Mint a politikus mondta, a pandémia, a háború és a gazdasági nehézségek okozta kiszámíthatatlanságok ellenére a következő fűtési szezonban elkezdhet működni a biomassza fűtőmű.

A folytatásban a kecskeméti távhőrendszer átfogó fejlesztéséről hallhattak részleteket az érdeklődők. Pék Gáspár, a KECSKEMÉTI TERMOSTAR Kft. főmérnöke többek között azt mondta, hogy a projekt keretében hálózatfejlesztésre is sor kerül, amely leghamarabb a Széchenyivárost és a Rudolf-kertet érinti.

Az előadásból kiderült az is, hogy a fűtőmű működéséhez szükséges alapanyagot a KEFAG Zrt. biztosítja majd, olyan lakossági és ipari felhasználásra nem alkalmas faipari melléktermékekből, amelyeknek folyamatos utánpótlása biztosított. Elhangzott az is, hogy a fűtőmű kereskedelmi üzeme decemberben kezdődhet, míg a rendszeres működése 2024-ben várható.

A rendezvény záró részében a technológiai kivitelezésért felelő Kraftszer Kft. ügyvezető igazgatója, Jászberényi István ismertette az érdeklődőkkel a TERMOSTAR Biomassza Fűtőmű működését.

A bokrétaünnep kapcsán Lévai Jánosné tanácsnok, a körzet önkormányzati képviselője azt mondta a Kecskeméti Médiacentrumnak, hogy nagy előrelépésnek tartja a beruházást. Hangsúlyozta azt is, hogy a körzetben élők kezdeti aggodalmát az alapos és korrekt lakossági tájékoztatás már eloszlatta, és mára egyértelműen támogató az ott élők hozzáállása.

Részletes tájékoztató:

TERMOSTAR BIOMASSZA BERUHÁZÁS BOKRÉTAÜNNEP

Jelentős állomásához érkezett a kecskeméti távhőrendszer átfogó fejlesztésének keretében épülő TERMOSTAR Biomassza Fűtőmű kivitelezése. A főépület legmagasabb pontjának elérését április 21-én a hagyományoknak megfelelően bokréta elhelyezésével ünnepli a kecskeméti önkormányzat többségi tulajdonában lévő távhőszolgáltató.

Az elmúlt hónapok energiagazdasági folyamatai új értelmet adtak az ellátásbiztonság fogalmának. A helyben rendelkezésre álló megújuló energiaforrás hasznosítása kulcsfontosságú a távhőszolgáltatásban érintett lakosság, az oktatási, egészségügyi, sport és szociális intézmények biztonságos, tervezhető és folyamatos ellátása szempontjából.

Az Európai Uniós forrásból, a Széchenyi 2020 Program keretében megvalósuló TERMOSTAR Biomassza Beruházás célja a megújuló energia integrálása a távhőrendszerbe, és a hőtermeléshez jelenleg felhasznált földgáz mintegy 70%-ának kiváltása helyi megújuló energiaforrással.

A fejlesztés ezáltal tovább erősíti a mintegy 40.000 kecskeméti fogyasztó ellátásbiztonságát, az egységes, energiatakarékos távhőhálózat bővítésével pedig új fogyasztók számára is elérhetővé teszi a klímatudatos távhőt.

A beruházás keretében 20+5 MW teljesítményű, megújuló energiaforrást hasznosító biomassza fűtőmű létesül Kecskemét déli iparterületén, a Mindszenti krt.-on. A fűtőmű építésével párhuzamosan, az átfogó fejlesztés részeként, összesen mintegy 6 km hosszú, korszerű, energiatakarékos gerincvezetékkel bővül a kecskeméti távhőhálózat. Az új vezetékszakaszok összekapcsolják a Mindszenti krt.-i telephelyet a technológiailag megújuló Szultán utcai, valamint az Akadémia krt.-i TERMOSTAR telephelyekkel, egységes energetikai rendszert alkotva. Egyúttal olyan új körzetek számára is elérhetővé teszik a klímatudatos távhőt, mint a dinamikusan fejlődő Nyugati Városkapu.

A Mindszenti krt.-i telephely kiválasztásánál fontos szempont volt a Bácsvíz Zrt. Szennyvíztisztító telephelyének közvetlen szomszédsága. Ami többrétű energetikai együttműködésre ad lehetőséget a két kiemelt közszolgáltató számára.

A projekt a hazai távhőszektor jelenlegi legnagyobb beruházása, amely egyúttal a TERMOSTAR Kft. eddigi történetének legjelentősebb fejlesztése.

A SADE Magyarország Mélyépítő Kft. kivitelezésében épülő biomassza fűtőmű összetett energiamix kialakítását teszi lehetővé. Ennek alkotóelemei a Kecskemét 50 km sugarú körében, a tervszerű erdőgazdálkodás során melléktermékként keletkező, faipari célra nem hasznosítható vágástéri apadékból (gyökérzet, háncs, vékony ágak) előállított faapríték, a szelektíven gyűjtött, fásszárú városi zöld biomassza és a napraforgómaghéj. A vágástéri apadék hasznosításának köszönhetően az érintett részeken mintegy 10%-kal megnő az erdősíthető terület. Ugyanis felszabadul az a terület, amelyet most a földeken hagyott, jelenleg nem hasznosított apadék foglal el.

A SADE Kft. kivitelezésében épülő Mindszenti Távvezeték és a TERRA-21 Kft. kivitelezésében megvalósuló Széchenyi Távvezeték építése az ütemezésnek megfelelően halad. A jelenlegi tervek szerint a következő fűtési szezonra a korszerű, hőszigetelt gerincvezetékek a fogyasztók rendelkezésére állnak.

A TERMOSTAR Kft. a hosszútávú megoldásokban hisz. Az Európai Unió támogatásával, a vállalat tulajdonosi testületének egyetértésével és Kecskemét Megyei Jogú Város képviselő-testületének egyhangú támogatásával megvalósuló beruházás tovább erősíti a lakossági és nagyfogyasztók ellátásbiztonságát, egyúttal a következő generációk számára is elérhetővé teszi a modern nagyvárosi léthez elengedhetetlen hatékony, fenntartható, klímatudatos távhőszolgáltatást.

KEHOP-5.3.4-21-2021-00003 Biomassza tüzelésű fűtőmű megvalósítása és a kecskeméti táévhőrendszerbe integrálás

KEHOP-5.3.1-17-2012-00009 Újfogyasztók távhőrendszerre csatlakoztatása és a távhőrendszer korszerűsítése Kecskeméten