Címke: könyvajánló
Keresés
Dátum választó
Rendezés
18 találat
2024.11.10

Könyvajánló - Olja Savičevič: Így távoznak a kovbojok

Füstös hangulatú, tengertől kék és a mediterrán ízek által áthatott atmoszféra jellemzi a horvátok neves kortárs írónőjének magyarul legutóbb megjelent regényét. Az Így távoznak a kovbojok mintha több műfajt ötvözne: egyszerre regény, dráma, krimi és költészet. Olja Savičevič nem titkolt célja volt egy, a regényirodalomban viszonylag ritka jelenséget, igazi hús-vér női hőst faragni.
2024.09.08

Könyvajánló – Rámacsandra Róddam: Dévi-Bhakti-Tarangíni

Különleges kis füzet jelent meg idén magyar-indiai együttműködésben, Rideg Zsófia fordításában. Az eleddig két nyelven, angolul és franciául napvilágot látott versek a szerző spirituális ihletettségű költői világát sűrítik egybe. Áhítatos költői felajánlást tesz az Isteni Anyához. Nem kétséges, hogy Máriának fölajánlott országunkban visszhangra lelhetnek ennek a távoli, mégis hozzánk oly közelálló kultúrának megrendítő fohászai, hiszen – a nyilvánvaló különbségek ellenére - az egységet érdemes keresnünk.
2024.08.11

Könyvajánló – Sibylle Muthesius: Felhőgyerek

Ez a megrázó regény egy anya elbeszélése, dokumentációja rendkívüli tehetségű lánya sorsáról, tragédiájáról. Annak ellenére, hogy a szerző nem a klasszikus értelemben vett író, lebilincselő, letehetetlen olvasmányélményt nyújt, s nem csak azért, mert megtörtént esetet dolgoz föl, hanem mert különleges érzékenységgel ragadja meg az események mögött rejlő valódi okokat, a lelki vívódásokat, szépségeket. Nem véletlen, hogy megjelenésekor jelentős sikert aratott, üzenete pedig máig szívünkig hatol.
2024.07.20

Könyvajánló – Mari Saat: Katasztrófa

Nem pusztán a nyári nagy hőség csábíthat bennünket északabbra – Mari Saat, az észt irodalom egyik kiemelkedő alakja szófukarsága, hűvös, de lényeglátó megközelítésmódja által olyan különös tájakra vezet el, melyek szép csendesen, akár a Hókirálynő meséjében, megfagyasztják-felengedik a lelket. Álom és valóság, érvényesülés és szerelem, félelem és vágy hullámai csapnak össze hívogatón a Balti-tenger partjain.
2024.07.07

Könyvajánló – W. Sommerset Maugham: Zsákutca

Az irodalomkritika egy része főként mint klisékből építkező bestseller-szerzőt tartja számon Sommerset Maugham-ot, de ez a róla alkotott képnek csak egy szegmense. Noha nem merészkedik vállaltan a mélypszichológia vizeire, mesterien feltérképezett módon körbehajózza az emberi lélek megnyilvánulásait, egy-egy személyiség, a jellem és a sors összefüggésrendszerét. Nichols kapitány, Fred és Saunders doktor egy életre megmaradnak emlékezetünkben, akár a nagyregények hősei.
2024.06.15

Könyvajánló – Akutagava Rjúnoszuke: A vihar kapujában

Szomorú, hogy milyen keveset hallhatunk-olvashatunk a keleti irodalomról. Az iskolai tananyagból teljes egészében száműzve, de az egyetemeken is kuriózumnak számít. Pedig nem kisebb horderejű sem az európai, sem pedig az angolszász irodalomnál mindaz a sűrű, hagyomány- és modernség kettősségéből összeálló üzenet, melyet hordoz. Akutagava Rjúnoszuke – neve jelentése alapján – „a sárkány fia”, mindössze harmincöt évet élt, majd egy bizonytalan szorongás hatására öngyilkos lett. Nevét írásai, novellái fémjelzik, ez utóbbi műfajban vált a japán irodalom egyik legnagyobbjává, a legrangosabb japán irodalmi díj névadója.
2024.06.11

Nyári könyvajánló a gyerekeknek

Értékes nyári könyvajánlóval gazdagodtak a Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola diákjai. A Petőfi Kulturális Ügynökség részeként működő Mesecentrum programvezetője, dr. Harmath Artemisz mutatta be a gyermekeknek a természet és az irodalom kötődését meséken, verseken és ismeretterjesztő könyveken keresztül.
2024.06.08

Könyvajánló – Beney Zsuzsa: Rontás

Beney Zsuzsát leginkább költőként ismeri az olvasóközönség, de sokszínű munkásságát fémjelzik – József Attila-tanulmányai, egyéb esszéi mellett – kiváló prózai írásai, melyek többnyire a lélektan titkait pásztázzák. A Rontás egy harmincas évei végén járó nő bűntudattal teli szerelmének fájdalmas története, mely különös módon tárja elénk az anya és az anyaság utáni vágy kettős igézetét, egy szerelmi háromszög végzetes tragédiáját.
2024.05.26

Könyvajánló – Brunella Gasperini: Én és ők /Egy férj feljegyzései/

Milyen a normális gyerek? Milyen a normális család? – rendre olvassuk az oktató cikkeket, millió információ áramlik leendő és gyakorló szülők-nagyszülők felé, s kergeti kétségbeesésbe nap mint nap a törekvő generációkat. Így gyereknap tájékán különösen ott feszül a kérdés: milyen a boldog gyermekkor, s hogyan tehetjük boldoggá gyermekeinket. Brunella Gasperini olaszosan zajos és életvidám hangvételű regényében egy nagycsaládos férj feljegyzésein keresztül mutatja meg a családi valóságot, azt, ami örökérvényű és minden kényszeredett gyermeknevelési módszert felülír: a tökéletlenség elkerülhetetlen, sőt kötelező jellemzője a boldog családnak, gyermekkornak. S teszi ezt annyi szeretettel, érzelemmel, annyi mulatságos és életszerű epizóddal, hogy megmelengeti a szívünket, s ráébreszt arra, hogy nincs annál fontosabb, mint egyszerűen örülni egymásnak, s ennek a tökéletlen földi létnek.
2024.05.19

Könyvajánló – Vathy Zsuzsa: Itthon vagyok

A mágikus gyerekkor, az elveszett paradicsom örökkévalóságának igézetébe vonzó emlékezés Vathy Zsuzsa jópár évtizede megjelent regénye. Az 1950-es évek elejét megidéző elbeszélés kortól függetlenül mindannyiunkat az ismerősség, a nosztalgia, az álmok és remények, fájdalmak és örömök érzelmi hullámvasútjára ültet, miközben nem szabadulhatunk attól az egyszerre szép és sajgó sejtéstől, hogy az otthon, az otthonlét érzése talán legmélyebb vágyunk, mely boldogtalanságában is a boldogság ígéretét hordozza.
2024.05.12

Könyvajánló – Anthony Burgess: Egy tenyér ha csattan

Kérdéses, hogy szükség van-e modern korunk abszurditásaira reflektálni, avagy annyira túlfeszítettük a húrt, hogy elég hogyha nyitva tartjuk a szemünket, s világosan látjuk paradox és groteszk mindennapjaink apró részleteit. Azért talán nem mindig tudunk, merünk teljesen nyitott szemel járni, főként önvédelemből. Anthony Burgess gyilkos és feketehumorral átitatott szatírája nem hagyja, hogy elkényelmesedjünk, s megbocsátón hátra dőljünk a tévé képernyőjére meredve, akarva-akaratlan felülbíráljuk a megszokott rendet.
2024.05.04

Könyvajánló – Farkas Márta: Párizsban

A vágyak megvalósulása nem mindig jár boldogsággal. Az elvágyódás, az idegen földek, a távoli paradicsom utáni sóvárgás minden korba beleírja sajátos történeteit. Különösen a diktatúrák idején, mikor sokak számára egyetlen lehetséges megoldásnak tűnik. Farkas Márta különös regénye az 1960-as évek elején játszódik, s egy francia származású magyar lány alakján keresztül világít rá a kérdésre, hogy lelhet-e otthonra egy magyar idegen földön, s hogy érdemes-e szembe menni legbensőbb megérzéseinkkel, értékeinkkel. Meggyőző üzenetek nem csak remekművekből születhetnek. E könyv üzenete lehetne: az igazi hazaszeretet, honvágy végül mindig hazatalál.
2024.04.28

Könyvajánló - Georges Simenon: Monsieur Hire jegyessége

A detektívregény egyik nagyöregje, Georges Simenon leginkább Maigret felügyelő alakja által vált ismertté. A Monsieur Hire jegyességében nem találkozunk ugyan a legendás nyomozóval, hangulatában azonban feszesen illeszkedik világához. Füstös, esős párizsi miliőben, a megszokott részletességgel és alapossággal lép elénk az emberábrázolás és a hangulatfestés nagymestere, miközben betekintést nyerhetünk az élet kiszámíthatatlan játékába, s feszült figyelemmel követjük a Simenontól megszokott, fordulatos történetet, mely azt sugallja, hogy bármi megtörténhet.
2024.04.14

Könyvajánló – Carson McCullers: Az esküvői vendég

Az írás számára istenkeresés. Carson McCullers a Magányos vadász a szív című regényével vált ismertté hazánkban, s valóban, leginkább a magány csalogányhangú énekeseként tarthatjuk számon. Jelen kisregénye talán legsikeresebb, legszebb alkotása, mely által egy kislány szemszögén keresztül vehetünk részt egy felkavaró, de mégis édesen szomorú utazásban, mely kezdete és folytatása egy soha véget nem érő pillanatnak.
2024.04.07

Könyvajánló – Gerlóczy Márton: Váróterem

Hogy miért is választottam éppen egy olyan kortárs szerző prózakötetét, akinek újságírói-publicista megnyilvánulásai nem egyöntetűen szimpatikusak? Egyrészt, mert különlegesnek és értékes korlenyomatnak mutatkozik ez a keveset tárgyalt regény, s mert olyan kérdésköröket feszeget, melyeket csaknem húsz éve tárt elénk, másrészt manapság – politikától függetlenül is – foglalkoztatnak minden magyar embert, kimondva-kimondatlan. Most vált érett felnőtté, szülővé az a generáció, amelyről szól, akiknek zsenge éveibe egy személyes és megindító történeten keresztül, sajátos és szabad lélekre valló narratívát lebegtetve enged bepillantást.
2024.03.30

Könyvajánló – Olivia Rosenthal: Az engedetlenség hét útja

Népszerűek napjainkban a keleti tanításokról-tanítómesterekről szóló könyvek. Sokan egyfajta magánvallást-filozófiát alakítanak ki maguk számára, szabadon szemelgetve a kínálatból, mások mesterekhez szegődnek, megint mások egyenesen új vallás alapítójának képzelik magukat. Veszélyes terep ez. Olivia Rosenthal könyve is egy mester tanításait foglalja magában, mégsem a hagyományos értelemben vett, eklektikusan ezoterikus vonalat képviseli. Szépirodalmi művet tartunk kezünkben, mely igen mélyen és értő szemmel merít a keleti filozófiából, gyöngyszemeket aknáz rejtett tudásanyagából, mégis szépirodalom marad, miközben vallástól függetlenül boncolgatja az engedelmesség fogalmát.
2024.03.16

Könyvajánló – Sarkadi Imre: A gyáva

Mi a nagyobb bátorság: viperát tartani kezünkben, vagy elszántan felvállalni a mindennapi élet terheit? Lenyelni egy hernyót, vagy hűséges társnak maradni egyvalaki mellett életfogytig? Sarkadi Imre kisregénye az önpusztító hazardírozás és a tiszta tudat őszinte megnyilvánulásait ötvözi, miközben fellebbenti a leplet a korabeli művészvilágról, a férfi-női szerepekről két igen különböző létformát ábrázolva. Még különlegesebbé teszi a művet, hogy épp a szerző tragikus és talányos halálának napján jelent meg első publikációja, tehát egyben egy életmű lezárása is.
2024.03.10

Könyvajánló – Kamocsay Ildikó: Sola gratia

Kamocsay Ildikó nevét nem csak regényíró-novellistaként, hanem a magyar fordításirodalom egyik kiemelkedő alakjaként is ismerheti az olvasóközönség. Több tucatnyi francia nyelvű kötet fordítójaként, melyek a legjelentősebb kiadóknál láttak napvilágot, regényei-kisregényei több díjat is elhoztak számára. Sola gratia című kisregénye különös témaválasztásában igen olvasmányos, élettel teli és jó stílusérzékkel megírt életrajzi darab.
2024.03.03

Könyvajánló - Truman Capote: Mozart és a kaméleonok

„Ha valakinek tehetséget ad az Isten, korbácsot is ad hozzá; és a korbácsot kizárólag önostorozásra szánja” – írja Truman Capote könyve bevezetőjében. A tökéletes, eszményi próza megteremtésére törekvés, a műfajok ötvözésének kísérleti munkája és egyben az író vitathatatlan zsenialitásának ékköve ez a novellagyűjtemény. Az önostorzás kíméletlen őszinteségében és önmaga felvállalásában mutatkozik meg, mely lebilincselő olvasmánnyá varázsolja Capote egyik utolsó művét.