Isten áldását kérték Dunavecsén az idei búzára

2023. 04. 24., 13:58
A Magyarok Kenyere-15 millió búzaszem programjának Bács-Kiskun Vármegyei búzaszentelő ünnepségét tartották meg Dunavecsén vasárnap délután.
A galéria 42 képet tartalmaz

Isten áldását kérték Dunavecse határában az idei búzára. Több ezer éves hagyományt elevenítettek fel vasárnap délután a Dunavecsei Római Katolikus Egyházközség, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Vármegyei Szervezete, a Bács-Kiskun Megyei Gazdakörök és a Gazdaszövetkezetek Szövetsége által szervezett vármegyei búzaszentelő ünnepségen, amely egyben a Magyarok Kenyere Bács-Kiskun vármegyei programsorozat nyitórendezvénye is volt a település határában.

– Dunavecse talán az egyik legrégebb óta lakott települések egyike az országban. Itt már akkor is éltek, szerettek, gyerekeket neveltek és dolgoztak az emberek, amikor az egyiptomi piramisok építőinek még az ősei sem születtek meg. Elképzelem, hogy több ezer évvel ezelőtt itt, ahol most állunk, emberek gondozták a földjeiket, legeltették állataikat. Érzem, hogy ők is szerették ezt a földet, és a jó terményért, a nagy szaporulatért fohászkodtak a természet nagy erejéhez
— fogalmazott Borbély István a Dunavecsei Gazdakör Egyesület elnöke a rendezvényen.

Sok népi hagyomány és hiedelem fűződik a búzaszenteléshez, ám mindegyik középpontjában a bő termés áll. Ezek közül idézett fel egyet Gáspár Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke.

– Úgy tartják, ha Szent Márk napjára a vetésben el tud bújni a varjú, akkor jó termés lesz. Bár a tavasz nem volt kegyes hozzánk, de a gabonatáblák szépek, a varjú el tud bújni a vetésben, a jobbakban még az őz is. Így bízunk a jó termésben, mert a jó termésre idén nagyon nagy szükségünk lesz. És szüksége lesz azoknak a rászorulóknak is, akik itthon és a Kárpát-medence más, a magyarok lakta tájain immár évek óta részesülnek a magyar gazdák, többek között a mi vármegyénk gazdáinak nagylelkű felajánlásaiból – mondta Gáspár Ferenc. Hozzátette, megyénkben a tavalyi évben 15 ezer kilogramm búza gyűlt össze, amelyből 10.560 kilogramm liszt készült a cégek és magánszemélyek jóvoltából. Emellett több mit 2 millió forint pénzadomány és egyéb természetbeni adomány gyűlt össze.

A nagy mennyiségű adományt jótékony célra fordítják minden évben.

A mezőgazdaság fontosságát már az Ószövetségi időkben is felismerték – erről már Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke, a térség országgyűlési képviselője beszélt az ünnepségen.

– Az ország haszna pedig mindenekfelett a földművelést kedvelő király. Ez a Prédikátorok könyvének 5. fejezet 9. szakaszából egy mondat. Ezt az bizonyítja, hogy már Ószövetségi időszakában is értették, hogy bizony-bizony az az ország hasznára válik, ha olyan vezetőink vannak, akik odafigyelnek a mezőgazdaságra és azért a maguk módján mindent megtesznek
— jelentette ki Font Sándor.

A Magyarok Kenyere program 2010-ben Pécsről indult, mára már az egész Kárpát-medencében segítséget nyújt a rászorulóknak.

2018-ban a MAGOSZ átvette a program lebonyolításának jogát és a Magyarok Kenyere Alapítványt is. A program minden évben búzaszenteléssel kezdődik, ezután hatalmas és nagyon szép búzaösszeöntő rendezvényeknek lehetünk szemtanúi, majd minden évben az adományozó ünnepséggel zárul a program. 2019-től kiemelt cél a Kárpát-medencei magyarok mellett a nyugati, tengeren túli szórvány magyarság, a teljes diaszpóra bevonása az adományozásba – hangsúlyozta Nagyné Legény Ildikó, a MAGOSZ Országos Gazdasszony Tagozat elnöke.

Az ünnepség után papi felvezetéssel körbejárták a búzatáblát és áldást osztottak a négy égtáj felé a bő termés reményében.