Itthon, Kecskeméten - Példaadó összefogással valósult meg az új kisfilm
A film ötlete Hajagos Csabától, a Kecskeméti Katona József Múzeum Történeti-néprajzi Osztályának vezetőjétől származott.
– A Hungarikum Bizottság által kiírt 2022. évi pályázati célokat áttekintve arra gondoltam, hogy Kecskemét igazán gazdag települési, vármegyei, kiemelkedő nemzeti értékei, hungarikumai hivatottak arra, hogy most ne tabló, ne kiadvány és ne rendezvény formájában népszerűsítsük és ismertessük őket, hanem ezúttal a ma talán leginkább befogadható formát válasszuk. Ezért döntöttünk egy kisfilm megalkotása mellett, amelynek célja az volt, hogy élvezhető formában megmutassuk városunk gazdag kulturális örökségének elemeit, amelynek részét képezik a kulturális intézmények, a gasztrokulturális csúcsteljesítmények, a kiemelkedő szakembereink munkássága és azok a turisztikai célpontok, amelyek nekünk, itt élő kecskemétieknek, de a környékben élő lakosoknak is mindennapi életü(n)k részét képezik – fogalmazott Hajagos Csaba.
Mint mondta, fontos cél volt, hogy a film nézői betekintést nyerjenek a Kecskeméten és az egykori Nagy-Kecskeméten élők "identitáselemeibe", és kedvet kapjanak ahhoz, hogy ellátogassanak hozzánk, megmerítkezve abban a sokszínű világban, amelyben élünk itt a hírös városban.
Kozák Polettet, a Kecskeméti Televízió ügyvezető-főszerkesztőjét is megkérdeztük, vezetőként hogyan látta a filmkészítés folyamatát, és mit gondol az elkészült alkotásról.
– Rendkívül büszke vagyok a kollégáimra, hogy ilyen magas színvonalú munkát képesek végezni.
Ezt tíz percben nem könnyű bemutatni, és nem is a teljesség igényével született meg a film, de kétségtelen, hogy dinamikus és újszerű látásmódot képvisel, megragadó kompozíciókkal dolgozik – mutatott rá Kozák Polett.
Mint megjegyezte, ahhoz, hogy ilyen munkák születhessenek, elengedhetetlenek a kisebb technikai jellegű beruházások is, így az elmúlt években is vásároltak olyan programot, számítógépet és kamerát, amelyek segítségével a hírszolgáltatáson túl is kiemelkedőt tudnak alkotni munkatársaik.
– Persze a siker első számú kulcsa a mindenre figyelő szakmai hozzáállás és az az együttműködés, amelynek segítségével ez a film megvalósulhatott, a szereplők és a sok-sok intézmény és vállalkozás partnersége. Bízom benne, hogy a nézők is ezt a gondosságot, odafigyelést, fogják érzékelni a filmből, és azt a szeretetet, amit az alkotók és a szereplők városuk iránt éreznek és büszkén vállalnak – fogalmazott Kozák Polett.
A kisfilm rendezője Molnár H. Boglárka, a Kecskeméti Televízió szerkesztő-műsorvezetője.
– Büszkeséggel tölt el, hogy engem kértek fel a film rendezésére. A videó minden szálával Kecskeméthez kötődik, így azt érzem, hogy én is a város megbecsült tagjává váltam, amit igyekszem megszolgálni. A Hungarikum Bizottság pályázatán nyert alkotásban Kecskemét értékeit mutattuk be. Sajnos nem tudtunk minden olyan helyszínt felsorakoztatni, amelyek egy teljesebb városképet adtak volna. Mégis úgy gondolom, hogy az a 24 helyszín, amelyek megjelennek a néző szeme előtt, áttekintést nyújtanak azokról a fantasztikus értékekről, kincsekről, amelyektől Kecskemét az, ami – mondta Molnár H. Boglárka.
Szakmailag a legnagyobb kihívást az jelentette számára, hogy egy tízperces filmben bemutassák a két tucat helyszínt úgy, hogy mindegyik állomásból kapjunk valami ízelítőt.
– A forgatás minden percét élveztem, mivel jó emberekkel dolgozhattam együtt szuper helyeken – tette hozzá.
A film három közismert család tapasztalatain, élményein keresztül mutatja be Kecskemétet. Barta Dóra Harangozó Gyula-díjas táncművész-koreográfus, a Hírös Agóra ügyvezető igazgatója, Ivkovicné Béres Tímea egykori válogatott kosárlabdázó, a Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. ügyvezetője, valamint Váczi Nikolett, a TST Tánciskola Növendékeiért Alapítvány elnöke osztja meg gondolatait az itteni életről, életérzésről.
– Megtisztelő volt a felkérés az Itthon, Kecskeméten kisfilmben való részvételre, amit örömmel vállaltunk el családként – mondta kérdésünkre Ivkovicné Béres Tímea. – A forgatás során nagyon sok élmény és tapasztalás ért bennünket, hiszen városunk értékeinek a mélyére, a színfalak mögé is betekintést nyerhettünk. Mindeközben pedig kiváló szakemberek ismertették számunkra Kecskemét és környéke történelmét, eredményeit, érdemeit. Lenyűgöző volt a rajzfilmkészítés csodája, az Univer gyár automatizált technikája, a bugaci feltárás kincsei és históriája, az egyedülálló hangszerek gyűjteménye, a vadaspark lakóinak közelsége, a Cifrapalota Pávás termének ékessége. Örömmel láttuk vendégül Váczi Nikolett családját és a TST táncosait a Kosárlabda Akadémia épületében, és találkoztunk Barta Dóráékkal a kiállításon.
A film gyönyörű képei Bárány István munkáját dicsérik, aki operatőrként és vágóként is részese volt az alkotófolyamatnak. Így vall személyes élményeiről:
– Bár már itt lakom néhány éve, mivel nem vagyok tősgyökeres kecskeméti, ezért kevésbé ismerem az itteni értékeket. Ezért a munkafolyamat alatt olykor magam is meglepődtem, mennyi új, izgalmas dolog található ebben a városban. Külön nem emelnék ki semmit, mert a felsorolás igen hosszú lenne, összességében javaslom mindenkinek, hogy – inkább többször, mint egyszer – a lehetőségekhez mérten látogassa meg az anyagban szereplő helyszíneket. A kollégák szakmai teljesítménye és hozzáállása példaértékű volt, illetve külön köszönet jár a moziban szereplő családoknak, akik szabadidejükből készségesen áldoztak erre a projektre. Csakúgy a megkeresett intézményeknek is, az ottani szakemberek minden esetben készségesen álltak rendelkezésünkre, illetve szervezték meg a forgatáshoz szükséges körülményeket.
A filmben szereplő animációkat Fialovszky László készítette, aki így emlékszik vissza az alkotófolyamatra:
– Számomra mindig nagy öröm, amikor olyan munkával, feladattal keresnek meg, ami kötődik a városhoz, ahol élünk. Ugyan én csak hét éve élek Kecskeméten, de ezek a munkák és most különösen ez a film sokkal közelebb vitt a város történelméhez, értékeihez. A mindennapi rohanásban el is felejtkezünk igazából arról, milyen csodálatos helyen is élünk.
Mint mondta, szakmailag a legnagyobb kihívást talán a rendelkezésre álló idő rövidsége jelentette számára, illetve az, hogy hogyan tudja hozzátenni a részét úgy a filmhez, hogy az ne legyen túl sok, de mégis valami pluszt, többletet adjon az alkotáshoz.
– Ez tud kihívás lenni, mert nagyon könnyű "túlkreálni” valamit Én a "kevesebb néha több" elvét vallom – tette hozzá.
Fialovszky László szerint egy remek csapat dolgozott a filmen, és "egy ilyen csapatmunkában mindig hatalmas öröm részt venni".
Az Itthon, Kecskeméten – "Kecskemétiségünk" kulcsai című kisfilm itt tekinthető meg: