Kecskeméten alakult meg a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózata

2024. 12. 13., 16:45
A társadalom idősödése napjaink egyik legnagyobb globális kihívása. Erre keresték a választ ma (pénteken) az Egyetemek szerepvállalása az aktív idősödés támogatásában című nemzetközi konferencián a kecskeméti Városháza dísztermében. Ez a tanácskozás az első állomás a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózatának létrehozásában, amelyet a Neumann János Egyetem kezdeményezett a Kecskeméti Kreatív Tudásközpont Közalapítvánnyal együttműködésben.
Fotó: Bogdándi Ferenc
A galéria 27 képet tartalmaz

A szenior oktatásban szerepet vállaló egyetemek, valamint az aktív idősödésben érintett szervezetek képviselői gyűltek össze ma délelőtt a kecskeméti Városháza dísztermében. A mintegy száz szakember a Neumann János Egyetem meghívására érkezett városunkba azzal a céllal, hogy létrehozzák a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózatát. A cél a közös gondolkodás, a tudásmegosztás, a jó gyakorlatok bemutatása, a tapasztalatok cseréje annak érdekében, hogy közösen találjanak megoldásokat az idősödő társadalom kihívásaira.

– Kecskeméten a Neumann János Egyetem, a CédrusNet és a város együttműködésében egy olyan egyedülálló ökoszisztéma alakult ki az aktív idősödés szempontjából, ami példaértékű lehet más települések, felsőoktatási intézmények számára is. Ezért gondoltuk azt, hogy a város centrális szerepe, az egyetem tapasztalatai, az itt folyó, idősödéssel kapcsolatos programok nagyon jó lehetőséget biztosítanak arra, hogy megosszuk, központilag szervezzük ezt a tevékenységet
— mondta el dr. Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem rektora kezdeményezésükről.

Az egyetem külföldi partnerei is kifejezték örömüket a hálózat megalakulásával kapcsolatban, az Arizonai Egyetem és a kínai Shandong Egyetem kollégái videóüzenetben jelentkeztek be a konferencián.

Az eseményen dr. Sági Norberta, az egyetem oktatási rektorhelyettese köszöntötte a vendégeket. Mint elmondta, 2017 óta rendezik meg szorgalmi időszakban kétheti rendszerességgel a Hírös Szenior Egyetem előadásait, melyek rendkívül népszerű programokká nőtték ki magukat a 60 pluszos korosztály körében. Fontos az intézmény számára a generációk közötti kommunikáció és tanulás ügye, ezért kurzusaik egy részét is megnyitották az idősödő korosztály számára. A hallgatókkal együtt vehetnek részt az órákon, sőt akár vizsgázhatnak is. Ezekről a tapasztalataikról is beszámoltak a mai konferencián.

A délelőtti program három fő előadója a felsőoktatási intézmények aktív idősödésben játszott szerepét mutatta be, foglalkoztak a szuperidős társadalmak fenntarthatóságával, valamint az idősek munkaerőpiaci helyzetével is.

A konferencia plenáris ülését Engert Jakabné szociális ügyekért felelős alpolgármester nyitotta meg, aki részt vesz az Idősügyi Tanács munkájában is.

– Kecskemét városvezetése hosszú évek óta különös figyelmet fordít az itt élő idősekre. Erőfeszítéseinket számos alkalommal ismerték el az Idősbarát Önkormányzat díjjal. De itt nem álltunk meg, öt éve indítottuk el a CédrusNet Kecskemét programot, amely hazánkban egyedülálló módon nyújt komplex válaszokat az idősödés különféle aspektusaira. A program nemcsak a generációk közötti együttműködésre, hanem az idősödő társadalom digitális világban való részvételére is kiemelt figyelmet fordít. Célunk, hogy mindenki úgy érezze: aktív, hasznos és értékes tagja a közösségünknek
— hangsúlyozta Engert Jakabné.

Kifejtette azt is, hogy a CédrusNet és az egyetem példaértékű együttműködésének köszönhetően az NJE az országban elsőként nyerte el a Korbarát címet.

Az alpolgármester szólt a CédrusNet rangos elismeréseiről, amelyek nemcsak a helyi elkötelezettségüket, hanem a szakmai kiválóságukat is igazolják.

– Büszkék vagyunk arra, hogy városunkban egy ilyen innovatív modell született. A CédrusNet különlegessége abban rejlik, hogy egyszerre épít a tudományos alapokra, a helyi közösség aktív részvételére és a generációk közötti együttműködésre – fogalmazott az alpolgármester.

Molnár Szilárd, a CédrusNet Kecskemét Program szakmai vezetője a szuperidős társadalmak társadalmi fenntarthatóságáról tartott előadást a konferencián. Arról is beszélt, hogy több mint öt éve működik Kecskeméten a helyi idősödésügyi program, ezzel még mindig unikális szerepet tölt be a város. Így felkészülten nézhet szembe az idősödő társadalom kihívásaival.

– Azt gondoljuk, hogy azok a városok, azok a települések, azok az intézmények, amelyek már készülnek erre az időszakra, az idősödő társadalom kihívásaira, óriási előnyben lesznek 2030, 2050 környékén. Reményeink szerint Kecskemét ezt a versenyelőnyét megtarthatja és kamatoztathatja majd a következő évtizedekben
— mondta Molnár Szilárd.

A CédrusNet Kecskemét Program szakmai vezetője beszélt hírportálunknak a Szenior Egyetem népszerűségéről is. Mint elmondta, évente körülbelül 14-15 előadást tartanak kéthetente szerdánként, idén mintegy 1.500 szenior hallgató vett részt ezeken az eseményeken. Rögzítik is ezeket az előadásokat. A KTV jóvoltából az első félév eladásait már több mint 14 ezren nézték meg.

A konferencia délután szekció-előadásokkal folytatódott az egyetem CAMPUS-án. Három téma köré csoportosították az előadásokat. Az egyik szekcióban a hazai és külhoni jó gyakorlatokat mutatták be. A következő szekció előadásai az egyetemi környezetben zajló rekreáció témáját járták körül. A harmadik szekció pedig az állampolgári tudományokról és az intergenerációs együttműködésekről szólt.

A mai tanácskozás egy jó kezdet volt a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózatának közös munkájához. Azt tervezik ugyanis, hogy jövő tavasszal már megalakulnak a hálózat munkacsoportjai, amelyek koordinálják majd a különböző területek tevékenységét.