Kecskeméten is bemutatták a pápalátogatásról szóló díszkötetet
A vendégek közül ketten valójában nem is vendégek voltak, hiszen Hatházi Róbert atya, a Szentcsalád plébánosa házigazdaként vett részt a beszélgetésben, Tóth Tamás atya, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára pedig kisegítő lelkészként szintén a széchenyivárosi plébánián szolgál vasárnaponként. Mindkettejüknek fontos feladataik voltak a pápalátogatással kapcsolatban: Hatházi Róbert atya a sekrestyei szolgálat felelőse volt a pápai misén, Tóth Tamás pedig az egész apostoli látogatás általános koordinátora, azaz mondhatjuk, hogy főszervezője volt. A beszélgetés két további résztvevője Sebő Balázs, az MKPK sajtófőnöke, valamint kollégája, Sümeghy Kata voltak, az est moderátori feladatait pedig Kuzmányi István, a Magyar Kurír és az Új Ember igazgató-főszerkesztője látta el.
Mint felidézték, mindössze két hónap állt rendelkezésükre Ferenc pápa látogatásának megszervezésére, hiszen február végén vált hivatalossá a látogatás ténye, és április végén már érkezett is az egyházfő. Ezzel szemben Ferenc pápa első magyarországi látogatását, melyre a 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson került sor, többéves készület előzte meg – részben a világjárvány miatt is.
Tavaly február végén tehát rohamtempóban kellett nekilátniuk a feladatoknak, melyek közé tartozott a Vatikánnal való folyamatos kapcsolattartás, a lehetséges helyszínek bejárása majd kiválasztása, a logisztikai, biztonsági és megannyi más terület áttekintése és megszervezése.
Sebő Balázs többek között arról mesélt, hogy a sajtó részéről óriási érdeklődést tapasztaltak a látogatást megelőző hetekben, aminek alig tudtak eleget tenni. Egyben óriási lehetőség is volt ez, hogy sokakhoz közelebb hozzák a katolikus egyház életét, mindennapjait. Hatházi Róbert atya is számtalan televíziós interjúban vett részt ebben az időszakban, Sümeghy Kata pedig még a Blikk címlapjára is felkerült a pápának sütött kovászos kenyerével.
Ferenc pápa többször is eltért a percre pontosan lefektetett menetrendtől, amikor például odalépett egyszerű hívekhez, gyerekekhez, betegekhez, akár megállítva konvoját Budapesten. Már a repülőtéren is meglepetést okozott azzal, hogy nem kerekesszékben, hanem bottal járva hagyta el a gépet, és ezután is egy ideig, amíg ereje engedte, lábon járva vett részt az eseményeken.
A magyar szervezők kérték, hogy ha lehet, vidéki városokba is látogasson el a Szentatya, hiszen apostoli látogatása egész Magyarországnak szólt. Erre sajnos végül nem kerülhetett sor idős kora és egészségi állapota miatt, mint ahogyan más országokban is jellemzően csak a fővárosba megy el. Így "Magyarországot kellett Budapestre vinni". Külön figyelmet fordítottak arra, hogy minden egyházmegyéből legyenek, akik közel ülhetnek az egyházfőhöz, Kecskemétről például a Szent Imre Katolikus Iskolából voltak gyerekek, akik találkozhattak vele.
Mint Tóth Tamás kiemelte: nagyon ritka, hogy a pápa néhány éven belül kétszer is ellátogasson egy országba. Sőt, a magyar nemzethez valójában háromszor is ellátogatott már, hiszen 2019-ben Csíksomlyón is ott volt. Kuzmányi István felidézte, hogy a pápának említve nagyváradi származását, a Szentatya egyből kapcsolt: "Emlékszem, milyen szép volt az a magyar mise Erdélyben."
A beszélgetés résztvevői mind egyfajta lelkigyakorlatként élték meg az előkészület két hónapját és a Szentatya háromnapos látogatását. Ferenc pápa beszédeivel és gesztusaival is tanított – fogalmazott Tóth Tamás. Ennek a tanításnak a feldolgozását, átelmélkedését segítheti az új kötet, a beszédeket szöveges formában, a gesztusokat fotókba sűrítve közvetítve felénk.
A Krisztus a jövőnk – Ferenc pápa apostoli látogatása Magyarországon című díszkötetet a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) megbízásából a Magyar Kurír adta ki. A kiadvány felelős szerkesztője Tóth Tamás, az MKPK titkára. Országos bemutatóját december 4-én tartották a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.
A kecskeméti könyvbemutatóról a KTV csütörtök esti Hírórájában is beszámolunk.