Hatodik alkalommal rendezik meg az Alzheimer-sétát a demenciával élőkért
A 2018 óta működő kecskeméti Egészségfejlesztési Iroda (EFI) a kezdetektől fogva fontos küldetésének tartja a demenciával és az Alzheimer-kórral kapcsolatos társadalmi érzékenyítést. A figyelemfelhívó tevékenység egyik leglátványosabb programeleme az Alzheimer-séta, amit idén szeptember 21-én is megszervez az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatóságán belül működő Egészségfejlesztési Iroda. A rendezvényről és a demencia elleni küzdelemről ma délután tartottak sajtótájékoztatót az ESZII épületében.
Kecskemét városa azonban nemcsak az Alzheimer-világnap és -hónap alatt kezeli kiemelten a demenciában szenvedők helyzetét. Egész évben elérhetőek a családtagok és a betegek számára a klubok, önsegítő körök, előadások és memóriajavító foglalkozások. Magyarországon Kecskemét városa dolgozott ki elsőként országosan is egyedülálló, települési szintű demencia-programot.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy az idén a séta előkészületei a szokottnál is szélesebb körű együttműködésben zajlottak. A szélforgók elkészítésében aktívan részt vettek az ESZII Idősgondozó Szolgálata által ellátott idősek, valamint a Margaréta Otthon lakói is.
– Miután Kecskeméten egyre szebb kort élnek meg az idősödők az egészségügyi rendszernek és a szociális hálónak köszönhetően, ezért a demencia problémájával külön tudunk foglalkozni. Támogatást nyújtunk mind az idősödőknek, a betegségben szenvedőknek és hozzátartozóiknak, akik felelősen gondosodnak szüleikről, nagyszüleikről – hangsúlyozta a polgármester a sajtótájékoztatón.
Örömét fejezte ki, hogy ez a program egyre népszerűbb, ma már behálózzák Kecskemét különböző területeit, klubjait, civil szerveződéseit, ezzel segítve az egészségügyi hálózat munkáját is. Azok a szakmai előadások, módszerek, eszközök, programok, amelyekkel a betegség megelőzésére, kezelésére hívják fel a figyelmet, mindenki javát szolgálják.
Hozzátette: fontos, hogy ugyanolyan szeretettel, türelemmel forduljon családjuk ezekhez az idősekhez, ahogyan gyerekeikhez. Semmiképp sem szabad őket magukra hagyni problémáikkal. Az Egészségfejlesztési Irodában segítenek abban, melyek azok a jelek, amelyekre figyelni kell, amelyek eltérnek az idősödés általános velejáróitól. Ha pedig észrevehetőek a jelek, különböző módszereket, egészségügyi eszközöket ismerhetnek meg, amelyek segíthetik a demenciával élő időseket és családjaikat.
Kecskemét még 2019-ben, hazánkban elsőként indította el települési szintű demencia-akcióprogramját. Bár más városokban is vannak próbálkozások, az ilyen jellegű komplex gondolkodás, strukturált rendszer azóta is egyedülálló az országban – mondta el kérdésünkre a polgármester. A program sikerét mutatja, hogy a város országos településfejlesztési díjban részesült ennek elismeréseként.
Szemereyné Pataki Klaudia kérdésünkre beszélt arról is, hogy a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálatának köszönhetően hamarosan nappali demensgondozóval is kiegészülhet ez a program. Ehhez az önkormányzat együttműködést, infrastrukturális hátteret biztosít.
Ahogyan korábban írtuk, a közgyűlés által egyhangúlag támogatott ellátási szerződés szerint a RÉV a Fecske u. 20. szám alatti, csaknem 2.000 négyzetméteres önkormányzati ingatlanban alakíthat ki nappali demensgondozó központot, ahol mintegy 40 demens személy ellátása és fejlesztése valósulhat meg. A szükséges felújítások elvégzése, illetve a finanszírozás biztosítása után az ellátás akár már a következő évben is elindulhat.