Csaknem 55 ezren vettek részt a most záruló HI! Kecskemét programjain
Az Európai Szociális Alap által 517 millió forinttal támogatott HI! Kecskemét fő célja a helyi önszerveződő közösségek támogatása, a kecskeméti identitás erősítése volt. Ennek keretében a helyi igények felmérése után részletes programtervezés, majd az események megvalósítása következett. A rendezvények a helyi óvodás, iskolás, nyugdíjas csoportok, együttesek bemutatkozásától gasztro- és életmód-programokon át országosan ismert sztárelőadók nagykoncertjeiig terjedt. Két emlékezetes fellépésre is sor került a tanévnyitó, illetve tanévzáró fesztiválok részeként: a Halott Pénz, illetve Majka és Curtis koncertje 8-8 ezer embert vonzott, és csak azért ennyit, mert ennyi volt a hivatalos befogadóképesség.
A Városháza dísztermében megrendezett keddi projektzáró eseményen Szemereyné Pataki Klaudia polgármester hangsúlyozta: a több mint 500 millió forintos uniós forrást a lehető leghasznosabban költötte el a város, hiszen a programok hathatósan támogatták a helyi közösségeket, erősítették az összetartást, valósággal "nagy családdá kovácsolták össze" a kecskemétieket.
Szemereyné Pataki Klaudia kiemelte: bár a HI! Kecskemét projekt most lezárult, már készítik elő a program folytatását, mellyel újra pályázni fognak az uniós forrásokra.
Balogh Zoltán, a Polgármesteri Hivatal Fejlesztéspolitikai Irodájának vezetője felidézte, hogy 2015-ben fogadták el azt az integrált területi programot, melyben már nevesítve volt a HI! Kecskemét projekt. A támogatási kérelem benyújtására 2017-ben került sor, a projekt hivatalos nyitánya 2018. január 1-jén történt, lezárása pedig most, 2023. augusztus 31-én esedékes. A projekt konzorciumi formában valósult meg, az önkormányzat együttműködő partnere az AIPA Nonprofit Közhasznú Kft. volt.
Balogh Zoltán kiemelte, hogy jelentősen túlteljesítették a tervezett részvételi számot, hiszen a kitűzött 24.660 fő helyett végül összesen 54.639 regisztrált látogatója volt az eseményeknek. A helyi társadalmi akciókban résztvevők száma pedig az előzetesen vállalt 12.971 fő helyett végül elérte a 28.770 főt – tette hozzá.
Nagyhegyesi-Kis Mariann, a Humánszolgáltatási Iroda Közösségi Kapcsolatok Osztályának vezetője 2018 áprilisában csatlakozott a HI! Kecskemét projekthez szakmai vezetőként. Beszédében felidézte a projekt előkészítési fázisát, melynek során 15 célterületet határoztak meg, és felmérték a helyi lakosság programigényeit. Ezután került sor a részletes rendezvénynaptár elkészítésére, majd eszközbeszerzés, illetve az egységes arculat és kommunikáció kialakítása következett. Az első programokra 2019 áprilisában került sor.
A projekt szakmai vezetését 2020 márciusától Pogányné Kiss Zsuzsanna vette át. Az ekkoriban kitörő világjárvány "a projekt lelkét tiporta", hiszen éppen a HI! Kecskemét középpontjában álló közösségi eseményeket lehetetlenítette el – emlékezett vissza beszédében. Ekkor döntöttek úgy, hogy több mint egy évvel meghosszabbítják a projektet. Másrészt próbáltak az online térbe áttenni bizonyos eseményeket. Így szerveztek 2021 április-májusában "virtuális futást", majd később így rendezték meg a védettségi igazolvánnyal látogatható városi diákvetélkedőt és ponthatárváró bulit a Domb Beachen.
Pogányné Kiss Zsuzsanna kiemelte az önkéntes diákok fontos szerepét a programok megvalósításában, illetve általánosságban aláhúzta azt, hogy a HI! Kecskemét lényege már eleve létező önszerveződő közösségek erősítése, támogatása volt, hogy azok a projekt lezárulta után maguk tudják hosszú távon is továbbvinni a létrehozott programokat.
Az utolsó felszólaló Sebestyén-Szalai Anna, az AIPA Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője volt, aki elmondta, hogy konzorciumi partnerként elsősorban a projekt előkészítése, illetve hosszútávú fenntarthatóságának előmozdítása volt a feladatuk. Utóbbi terén fő projektjük a Tedd+Add program, mely az önkéntesség terjedését célozza. Célcsoportjuk elsősorban a középiskolás fiatalok, akik a kötelező közösségi szolgálat keretében önkéntes munkát vállalhatnak civil szervezeteknél. A Tedd+Add lényege, hogy egy applikáció segítségével közös platformra hozza össze az önkéntes munkát kereső civil szervezeteket, az önkéntességben gondolkodó fiatalokat, valamint a mindezt támogatni akaró gazdasági szereplőket, vállalatokat.
Sebestyén-Szalai Anna elmondta, hogy a program 2022 októbere óta tartó pilot-időszakában eddig 12 középiskolával és több mint 40 civil szervezettel sikerült együttműködést kialakítaniuk, több mint 400 fiatalt mozgattak már meg és több mint 20 "nagykövetet" nyertek meg az ügynek. A pilot-időszak után hamarosan hivatalosan is debütálnak majd a programmal, addig is minden információ megtalálható honlapjukon, a www.teddmegadd.hu címen és más közösségi felületeiken.
A HI! Kecskemét tehát betöltve szerepét katalizálta a város kisközösségeit, előmozdította az önkéntesség kultúráját és erősítette a társadalmi kohéziót. A projekt folytatása pedig már kidolgozás alatt áll.
A keddi projektzáró esemény résztvevőit fogadás és kötetlen beszélgetés várta a Városháza sarkán nemrég megnyílt Lechner Kávéházban, mely szintén a kecskeméti közösségi élet egyik új központjává nőheti ki magát.