Harmincéves fennállását ünnepelte a KÉSZ kecskeméti csoportja

2024. 04. 11., 09:22
Gálavacsora keretében adott hálát az elmúlt 30 évért és tekintett a jövőbe a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) 1994-ben megalakult kecskeméti csoportja. Az ünnepséget Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, valamint dr. Osztie Zoltán atya, az országos KÉSZ korábbi elnöke és dr. Zachar Péter Krisztián, a KÉSZ jelenlegi országos társelnöke is megtisztelte jelenlétével.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 34 képet tartalmaz

A legnagyobb keresztény civil szervezetnek számító KÉSZ korábbi előzmények nélkül, 1989-ben alakult meg dr. Csanád Béla teológiaprofesszor kezdeményezésére Budapesten. Hamarosan vidéki városokban is alakultak KÉSZ-csoportok, Kecskeméten az elsők között, 1994-ben alakult meg a helyi társaság. Egy évvel megalakulása után vette át a kecskeméti csoport vezetését dr. Tercsi Mátyás, aki egészen 2022-ig vezette a szervezetet, országos pozíciókat is betöltve. Két évvel ezelőtt lemondott a tisztségről, és dr. Berényi Tivadar orvos vette át a helyi KÉSZ vezetését.

A Három Gúnár Rendezvényházban tartott szerda esti gálavacsora köszöntőkkel vette kezdetét, elsőként Szemereyné Pataki Klaudia szólt a termet megtöltő egybegyűltekhez.

Egy olyan közösség ünnepel ma, melynek tagjai a másikban meglátják a testvért. Munkájukból gyümölcs terem. Oktatnak, nevelnek, segítenek, gyógyítanak, utat mutatnak és evangelizálnak. A város számíthat és építhet a hívő értelmiséget összefogó csoportjukra
— fogalmazott beszédében a polgármester.

Szemereyné Pataki Klaudia köszöntője végén elismerő oklevelet, valamint Bozsó János egy olyan festményének reprodukcióját adta át dr. Berényi Tivadar KÉSZ-elnöknek, amelyen Kecskemét főterének templomtornyai látszanak.

Szemereyné Pataki Klaudia Facebook-oldalán is köszöntötte a KÉSZ jubiláló helyi csoportját

Hit által él az ember!
A hitet viszont táplálni kell, különben elhalványul. Közösségeinkben van meg az az erő, mely ezt az alkotó tüzet képes folyamatosan életben tartani.
Közösségeink közül is kiemelkedik a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, melynek kecskeméti csoportja idén ünnepli 30. születésnapját. Sokat köszönhetünk a KÉSZ-nek, mely munkáján túl mély hitével nagy mértékben hozzájárult Kecskemét felemelkedéséhez!
Kívánok nekik újabb hitben, boldogságban és alkotó munkában gazdag 30 évet! Isten éltesse a KÉSZ-t!

Dr. Finta Jósef érseki helynök, a Nagytemplom plébánosa köszönetet mondott a KÉSZ tagjainak, amiért mindenben számíthat rájuk az ünnepi programok, körmenetek, búcsúk szervezésében. Előadásaikkal, kirándulásaikkal, zarándoklataikkal fontos szerepet töltenek be a város vallási életében, a legfontosabb pedig az, hogy valódi közösséget alkotnak – emelte ki Finta atya, aki külön megköszönte dr. Tercsi Mátyás korábbi elnök és felesége, valamint dr. Berényi Tivadar jelenlegi elnök és felesége elkötelezett munkáját.

Dr. Zachar Péter Krisztián, a KÉSZ országos társelnöke köszöntőjében felidézte a szervezet 1989-es budapesti megalakulását, majd a vidéki szervezetek létrejöttét. Kiemelte, hogy a kecskeméti KÉSZ-csoport a mai napig példamutató munkát végez.

Dr. Osztie Zoltán atya, a KÉSZ 1996 és 2016 közötti országos elnöke az "írástudók felelősségéről" beszélt, amelyet "nem tudunk lerázni magunkról". Ez a felelősség magában foglalja a közéleti, politikai kérdésekben való megnyilvánulást is. Meg kell teremteni a spiritualitás és a közéletiség harmóniáját – hangoztatta.

Dr. Berényi Tivadar két éve vette át a kecskeméti KÉSZ-csoport vezetését. Köszöntőjében piarista diákéveinek, neveltetésének két fontos tanulságát emelte ki: a közösségért való aktív munkálkodást, ami a politikát is magában foglalhatja, valamint a konzervativizmus helyes értelmezését, mint a múlt azon értékeinek átmentését, amelyek a jelent és a jövőt szolgálják. Megköszönte az önkormányzat erkölcsi és anyagi támogatását, mellyel segíti a KÉSZ tevékenységét.

Ezután levetíttek egy összeállítást a kecskeméti KÉSZ-csoport elmúlt 30 évéről, melyből megelevenedtek a Magyarország különböző pontjaira, a határon túli területekre és külföldre tett közös kirándulások, zarándoklatok, a havi rendszerességű előadások, a kötetlen beszélgetések.

A vetítés után dr. Tercsi Mátyás a kecskeméti csoport történetét felidézve elmondta, hogy 1994 januárjában alakult meg a helyi csoport 42 alapító taggal. Első vezetőjük Jávorka Lajos atya volt, aki akkoriban a Szent Erzsébet templom vezetőjeként szolgált. Jávorka Lajos egy évvel később egyéb elfoglaltságaira hivatkozva lemondott az elnökségről, és dr. Tercsi Mátyásnak adta át a stafétát, aki egészen 2022 januárjáig kezében is tartotta azt. Ekkor vonult vissza, átadva az elnökséget a csoport által megválasztott dr. Berényi Tivadarnak.

Fotó: Szabó Tibor

Ezt követően egyenként kihívták a jelenlévő 14 alapító tagot, köztük prof. dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármestert, és emléklappal, dísztollal köszönte meg nekik a közös 30 évet dr. Tercsi Mátyás, aki rövid, szívmelengető és sokszor derűt keltő módon mutatta be régi társait. Az alapító tagok közül többen néhány szót maguk is szóltak, felidézve emlékeiket. Tizennégyükről és dr. Tercsi Mátyás volt elnökről ezután közös fotó készült, majd egyperces néma felállással emlékeztek meg a már elhunyt alapítókról. Pezsgős koccintás és rövid ima után kezdetét vette az ünnepi vacsora és a kötetlen együttlét.

Fotó: Szabó Tibor

A KÉSZ kecskeméti csoportjának 14 jelenlévő alapító tagja

Dr. Bernáthné Dr. Kaszala Lilla
Gróf Zoltánné Virág Margit
Kovács Endréné
Laczkóné Pálfi Alojzia
Menyhárt Sarolta
Dr. Somogyi Zsuzsanna
Szaszkó Ilona
Dr. Bácskai Ferenc
Dr. Cserni Imre
Engert Jakab
Kolcza Tamás
Dr. Kovács András
Dr. Sztachó-Pekáry István
Halasi Miklós

A városvezetés részéről jelen volt még Lévai Jánosné tanácsnok, valamint Engert Jakabné alpolgármester, akinek férje is az alapító tagok között volt. A megyéből több helyi KÉSZ-csoport vezetője is tiszteletét tette az eseményen, köztük Vedelek Norbert, Bács-Kiskun Vármegye Közgyűlésének alelnöke, akit nemrég választott meg újra elnökének a KÉSZ bajai csoportja.