Kecskemét a megyei jogú városokkal vállvetve, de önállóan is segíti Kárpátalját

2024. 07. 20., 18:12
76 millió forintot gyűjtött össze nemrég a Megyei Jogú Városok Szövetsége a kárpátaljai magyarlakta települések oktatási intézményeinek támogatására, melyhez Kecskemét 5 millió forinttal járult hozzá. A városok felajánlását az ökumenikus segélyszervezet juttatja el Kárpátaljára. A kecskeméti önkormányzat, a különböző helyi szervezetek és a lakosság a háború kirobbanása óta folyamatosan segítik a határon túli magyarokat és az ukrán menekülteket.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 20 képet tartalmaz

2022. február 24-én Oroszország megdöbbentette a világot, amikor katonai offenzívát indított Ukrajna ellen. A harcok azóta folyamatosak, és bár a felek többször tárgyalóasztalhoz ültek, áttörő eredményt eddig nem sikerült elérniük. Ezért a Megyei Jogú Városok Szövetsége 76 millió forintot gyűjtött össze a kárpátaljai magyarlakta települések oktatási intézményeinek támogatására, melyhez Kecskemét 5 millió forinttal járult hozzá.

A kecskeméti önkormányzat, a különböző helyi szervezetek és a lakosság a háború kirobbanása óta folyamatosan segítik a határon túli magyarokat és az ukrán menekülteket. A civil szféra cselekedetei között kiemelendő, hogy az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat képviselője lett Ablonci Janka, aki tolmácsként segédkezett még a háború kirobbanását követő időszakban.

- Mindig előttem vannak a kisgyerekek, akiknek félelem van a szemükben, az anyukák, akik a láthatatlanba hozták a gyerekeket és nem tudták, hogy mi fog itt történni, a nyelvet sem tudták. Ezek rossz emlékek
— mondta Ablonci Janka, az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat képviselője, aki a jövőben is szeretné segíteni a menekülteket.

H. Szabó Sándor, az Autóflex-Knott Kft. alapítója 70-80 főt fogadott be, olyanokat, akik a háború borzalmai elől menekültek.

- A mi esetünkben ez egy természetes folyamat volt, mivel 140 ukrán dolgozónk volt ebben az időben, és az ő családtagjaikat fogadtuk be. Tehát ez nem úgy volt, hogy mi kértük, vagy hozzánk szaladtak, hanem mi azoknak a dolgozóknak mentünk a segítségére, akik már évek óta nálunk dolgoztak
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak H. Szabó Sándor, az Autóflex-Knott Kft. alapítója.

Jelenleg 40-42 ukrán dolgozik a cégnél. A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara az orosz–ukrán válság kapcsán a vállalkozások felkészítésére, támogatási lehetőségeire és az információtovábbításra fókuszált. Munkahelyet és szálláshelyet teremtettek az Ukrajnából érkezőknek.

- Vállalkozásokkal vettük fel a kapcsolatot, és felmértük, hogy kik tartanak igényt Ukrajnából érkező munkavállalókra. Nagy büszkeséggel mondhatom, hogy több tíz ilyen igény futott be.
— hangsúlyozta Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Szállásadókkal vették fel a kapcsolatot, hogy ki hány menekültet tud befogadni. A kamara elnökét arról is kérdeztük, hogyan álltak a menekülők megsegítéséhez. Az elnök hangsúlyozta: „ebben a helyzetben a humanitárius megfontolásnak kellett lennie az elsőnek függetlenül attól, hogy milyen ajkú, milyen anyanyelvű állampolgárok menekültek Ukrajnából! Az emberek megsegítése az első!” – szögezte le Gaál József.