Kecskeméten is bemutatták a Mathiász Jánosról szóló új dokumentumfilmet
A filmet idén február 22-én, Mathiász János születésnapján mutatták be az Urániában, azóta számos filmfesztivált megjárt és fődíjakat, különdíjakat zsebelt be. A gyönyörűen fényképezett, bő 50 perces alkotás narrátora Reviczky Gábor, forgatókönyvírója és rendezője Bárány Krisztián.
A film kronológiai rendben követi végig Mathiász János (1838-1921) életét, aki eredetileg jogászként végzett és kezdett dolgozni, a szőlők és borok iránti szerelme azonban végül pályája módosítására késztette, és életét ettől kezdve a szőlőfajták nemesítésének és a borkészítésnek szentelte. Mint a filmben szereplő borászok, köztük Koch Csaba felidézi, a csemege- és borszőlő területén is nagyot alkotott, nevéhez fűződnek többek között a Csabagyöngye és az Ezeréves Magyarország Emléke fajták. Utóbbi szépen tükrözi egész életét meghatározó hazaszeretetét.
Mathiász szőlész-borászi pályája Kassától Tokajon át Kecskemétig ívelt. Legnagyobb szakmai teljesítményének a pusztító filoxéra ellen nemesített fajtáit, újszerű módszereit tartják. Kecskemétre Katona Zsigmond gyógyszerész, szőlész hívására érkezett. Virágzó birtokot alakított itt ki, kihasználva a homokos talaj előnyeit a filoxéra elleni küzdelemben. Magyarország számos borvidékére innen telepítették vissza a szőlőt a járvány pusztításai után.
Izgalmasan mutatja be a film Mathiász évtizedes szakmai-baráti kapcsolatát gróf Andrássy Gyula külügyminiszterrel, aki egyik szőlőbirtokának vezetését is rábízta.
Mathiász pályája során kiterjedt nemzetközi kapcsolatokra tett szert, borát fogyasztotta mások mellett Ferenc József és II. Vilmos német császár is. Fajtái eljutottak Európa számos országába, sőt a tengerentúlra is, egészen Kaliforniáig.
Mathiász Erzsébet producer elmondta, hogy a film ötlete eredetileg Mathiász Gábortól, Mathiász János dédunokájától származik, aki évtizedeken át kutatta dédapja pályáját. A filmet további fesztiválokon lehet majd látni, a későbbiekben pedig a Duna csatornán szeretnék bemutatni, illetve a Netflixen lesz elérhető.
Mint Mathiász Erzsébettől megtudtuk, nagyjátékfilmet is terveznek készíteni Mathiász János élettörténetéből.
A díszbemutató elején a filmet támogató Hungarikum Liget képviseletében Zöldi-Kovács Ágnes, a Neumann Egyetem képviseletében dr. Palkovics András, a Kertészeti és Vidékfejlesztési Kar dékánja köszöntötte a közönségét, melynek nagy részét a szakma tette ki.
A filmvetítés után pódiumbeszélgetésre került sor Mathiász Erzsébet és Koch Csaba részvételével, majd koccintással zárult az esemény.