Komolyzenei programajánló – 2024. július

2024. 07. 01., 16:10
A nemzetközi karmesterkurzus záróprogramja és egy virtuóz zongoraművész vendégjátéka a Hírös Agórában, a Kodály Vonósnégyes hangversenye a KultKaszinóban, séta a Trio Passacagliával a Városházától a Barátok templomáig és ütőhangszeres koncert a Kecskeméti Kodály Iskolában – július hónapban többek között ezek a programok várják Kecskeméten a zeneszeretőket.

Június 26-a óta – immár harmadik alkalommal – nemzetközi mesterkurzust tart a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar a világhírű finn karmester, Jorma Panula vezetésével. A világ minden tájáról kilenc karmester érkezett a hírös városba, akik nyolc országot képviselnek: Japánt, Szingapúrt, Ausztráliát, Portugáliát, Finnországot, Németországot, Oroszországot és az Amerikai Egyesült Államokat. S amint azt egy korábbi interjúban Hollókői Huba, a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője, karmestere elmondta: „A kurzus mindegyik résztvevője, elsősorban természetesen Panula mester nagyon elégedetten nyilatkozott Kecskemétről, illetve a kurzusnak helyt adó Hírös Agóráról. Nem véletlen, hogy a maestro már harmadik alkalommal tart itt mesterkurzust. Jól érzi magát városunkban, és a kulturális központ adottságai – központi fekvése, légkondicionált koncert- és próbaterme – is kiválóak.”

A karmesterkurzus 2024. július 1-jén egy, a kecskeméti zeneszeretők által is látogatható zárókoncerttel ér véget. A Hírös Agóra színháztermében 19 órakor kezdődő hangversenyen – amelyen a Kecskeméti Szimfonikus Zenekart a kurzus résztvevői vezénylik – Mendelssohn Hebridák nyitánya, Sibelius Palleas et Melisande című szvitje, Verdi közismert operája, a Traviata harmadik felvonásának prelűdje, Mozart zenedrámájának, a Cosi fan tuttének nyitánya és Beethoven I. szimfóniája csendül majd fel. Igazi zenei csemegéket hallgathatnak majd a zenekedvelők, és könnyen meglehet, a most látott tehetségek közül némelyek – Jorma Panula korábbi tanítványaihoz, például Esa-Pekka Salonenhez, Sakari Oramóhoz és Jukka-Pekka Sarastéhez hasonlóan – hamarosan a világ legrangosabb hangversenytermeiben is sikert aratnak.

Kecskemét egyik legrangosabb nyári rendezvénysorozata július 22-én kezdődik. A Kodály Művészeti Fesztivál számos programja között minden nap lesz komolyzenei esemény. A nyitónapon a Hírös Agóra KultKaszinóban az ország egyik legpatinásabb kvartettje, az 1966-ban alakult Kodály Vonósnégyes játékában gyönyörködhetnek majd a zeneszeretők. A Falvay Attila, Bangó Ferenc, Tuska Zoltán és Éder György alkotta kamaraegyüttes műsorán Mozart, Kodály és Mendelssohn művei szerepelnek.

Július 23-án, kedden 18.00 órai kezdettel Perényi Miklós és a Concerto Budapest koncertjét vetítik az Otthon Moziban. A Hírös Agóra és Budapest legfiatalabb, a 21. század eleji igényeknek maradéktalanul megfelelő, többfunkciós kulturális létesítménye együttműködésének eredményeként a Duna-parti épületben 2013. november 25-én rendezett, fergeteges sikert aratott koncertet tekinthetik meg az érdeklődők, ingyenesen. Másnap, szerdán Kiss Zsolt és a Four Bones Quartet közös koncertjét élvezheti majd a közönség Végh Lajos homokanimációjával. Az evangélikus templomban 20 órakor kezdődő hangversenyen népszerű darabok, többek között Charpentier Te Deuma, Bach e-moll prelúdiuma, Albinoni Adagiója, Caccini Ave Mariája és Piazzolla Libertangója csendül majd fel.

Négy harsonás járja a föld országait

A Four Bones Harsonakvartett 2002-ben alakult, azóta számos hazai és külföldi zenei rendezvényen és fesztiválon adott nagy sikerű koncertet. Rendszeresen fellépnek a Múzeumok Éjszakája programjain, koncertet adtak a Sziget Fesztiválon, a Múzeumok Majálisán, a Plein Art Kortárs Művészeti Fesztiválon, a Söndörgő Fesztiválon, muzsikáltak a Művészetek Palotájában, a Zeneakadémia nagytermében, a Ludwig Múzeumban, a Szépművészeti Múzeumban, a Francia Intézetben stb. Külföldi meghívásaiknak köszönhetően eljutottak már többek között Ausztriába, Angliába, Romániába, Németországba, és játszottak a Nemzetközi Harsonaszövetség (ITA) által megrendezett 2006-os birminghami harsonaverseny és -fesztivál döntőjében. Repertoárjuk széles skálán mozog, a korai reneszánsztól egészen a 21. századi kortárs zenéig, a klasszikus melódiáktól a könnyed ritmusokon át a jazz világáig.

Július 25-én a piarista templomban a Holland Ifjúsági Vegyeskar koncertjét rendezik meg. Irene Verburg és a kecskeméti Kodály Intézet korábbi igazgatója, Nemes László Norbert vezetésével a 16 és 29 év közötti, Hollandiában élő fiatalok klasszikus műveket énekelnek, például Kodály, Schubert, Poulenc és Sviridov kompozícióit, valamint könnyedebb hangvételi darabokat, a Lennon – McCartney szerzőpáros alkotásainak átiratait szólaltatják majd meg.

Péntek este igazi zenei kuriózumnak lehetnek részesei a kecskeméti zenekedvelők, a világhírű zongoravirtuóz, zeneszerző és zenei producer, Péter Bence a Hírös Agóra Kulturális Központban ad koncertet. A debreceni születésű egykori csodagyereket napjainkban már a világ egyik legnevesebb zongoristájaként és zeneszerzőjeként tartják számon, akit sokan zseniális könnyűzenei feldolgozásairól ismernek, amelyekkel az elmúlt években öt kontinens 47 országának neves színpadain bűvölte el a nagyközönséget.

Július 27-én a Rajk Judit, Kéringer László és Zétényi Tamás alkotta Trio Passacaglia – térben és időben egyaránt – egyfajta zenei utazáson viszi végig a hallgatókat. „Séta az élet – virág az ember” mottóval meghirdetett estjüket a Városháza díszudvarán kezdik, ahol az érdeklődők összeállítást hallhatnak a kora középkor, Hildegard von Bingen, Perotinus, Landini, Frescobaldi, Gabrieli, Monteverdi, Purcell műveiből. Ezt követően a résztvevők közösen átsétálnak a Barátok templomába, ahol Tornyai Péter Passacaglia della morte című műve ősbemutatójának lehetnek tanúi.

Az élet és a halál útján a Trio Passacagliával

A két ismert énekes, Rajk Judit és Kéringer László, valamint a csellista Zétényi Tamás különleges triója már több mint tíz éve játszik együtt. Az énekhangok szokatlan hangszíne és a velük éneklő cselló magányos egyszólamúsága egyedülálló hangzást ígér. A két részből álló műsor valójában egy hatalmas, megkomponált – az együttes nevére is utaló – passacaglia, vagyis séta a kora középkortól a barokkon át napjainkig. A koncert ötletét egy 17. századi olasz szerző – egyes feltételezések szerint Stefano Landi – Jób könyvének két sorát idéző, Homo fugit velut umbra / Az ember árnyékként menekül című gyűjteménye adta, melynek alcíme: Passacalli della Vita. De ebből a bizonyos Jób-idézetből kihallani az emblematikus kurtági „virág az ember, csak virág”-ot is: „Az ember, mint a virág, kinyílik és elhervad, eltűnik, mint az árnyék, és nincsen tartós maradása...” (Jób 14:1–2) A koncert első felében egymásba komponált, részben passacaglia-formában írt vagy azt felidéző, sajátos átiratban (több közülük Dargay Marcell munkája) megszólaló zeneművekkel az élet, míg a második részben Tornyai Péter 2023-ban az együttes számára írt nagyszabású művével a halál útján sétálhatnak át a koncertre ellátogatók.

A Kodály Művészeti Fesztivál a főtér árnyas fái alatt július 28-án a hangulatában egyedülálló „Atmoszféra” koncerttel zárul. A 21 órakor kezdődő hangversenyen Antonio Vivaldi négy hegedűversenyből álló műve, a „Négy évszak” csendül fel Max Richter átdolgozásában. Az ismert filmzeneszerző „Vivaldi recomposed” című átirata a mű teljes újrakomponálása és újraértelmezése posztmodern és minimalista zenei elemekkel kiegészítve, gazdagítva. Richter célja az volt, hogy a túlzott ismertség által eltompított darabot új megvilágításba helyezve „felfrissítse és újra megszerettesse” a közönséggel. A művet a Hollókői Huba vezette Kecskeméti Szimfonikus Zenekar szólaltatja meg, az est szólistája Daniel Rowland hegedűművész lesz.

19 órai kezdettel a Kodály Művészeti Fesztivál valamennyi napján a Deák Ferenc téren kialakított Kodály Pontnál is lesz minikoncert. Július 22-én a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar ütőegyüttese lép fel, 23-án az M. Bodon Pál Zeneiskola „kiscsillagai” muzsikálnak, 24-én a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar fúvósötöse játszik, 25-én az M. Bodon Pál Zeneiskola „Az ifjú tehetségektől a művészekig” formációját hallgathatják az érdeklődők, 26-án a Kodály Intézet, illetve az összművészeti fesztivállal párhuzamosan rendezett Kodály Szeminárium tehetségei adnak rövid műsort, 27-én Bálint Immánuel, a Kecskeméti Kodály Iskola diákja Carl Philip Emanuel Bach-műveket játszik majd zongorán – azaz Immánuel Emanuelt –, míg 28-án a Leskowsky Hangszergyűjtemény „hangszerkóstolóját” élvezheti majd a közönség.

Álmok címmel egy három koncertből álló minisorozatot szervez Palotás Gábor ütőhangszeres művésztanár. Július 24-én 16 órai kezdettel a Kecskeméti Kodály Iskolában, július 25-én 17 órától a Kiskunfélegyházi Balázs Árpád Alapfokú Művészeti Iskolában, július 29-én 17:30-tól pedig Kiskőrösön, a Szó-la-m Alapfokú Művészeti Iskolában lesz hallható a műsor, melynek közreműködői: Solti Árpád (zongora, orgona, ütőhangszerek) és Palotás Gábor (ütőhangszerek). „Tavaly Svédországban már adtunk egy közös koncertet Árpáddal, annak lesz egyfajta folytatása ez a hangversenysorozat  – mondta a Hírös.hu kérdésére Palotás Gábor. – A svéd estnek is az Álmok címet választottuk, ez egy Solti Árpád-darab címe, amely tavaly és idén is elhangzik a koncerteken. A mintegy egyórás műsor elsősorban a Junior Prima díjas zeneszerző műveiből áll, de lesznek tőlem is darabok, illetve ezek mellett készülünk még egy-két kisebb zenei csemegével. A koncert különlegességét adja, hogy amellett, hogy mindketten ütőhangszereken játszunk majd, Árpád zongorázni és orgonálni is fog.”

A következő hetekben Kecskemét határain túl is fellépnek majd a hírös város muzsikusai. Július 6-án Vácott, a Régi Zenei Napok zárókoncertjén Johann Sebastian Bach h-moll miséjét a Capella Savaria és a Purcell Kórus adja elő. A szombathelyi együttes rendszeres játékosa Gerhátné Papp Rita zongora- és csembalóművész, a Kodály Iskola tanára, a korhű hangszereken játszó kamarazenekar tagjaként a Fehérek templomában ő is az előadás részese lesz. Július közepén az Aurin Leánykar ismét külföldre utazik. A Durányik László vezette énekesek ezúttal egy bécsi kórusfesztiválon lépnek fel. Alakulásuk 20 éves jubileuma apropóján hangversenysorozatot szervez a Lakó Sándor Kamarazenekar. Az első koncerten már túl vannak – a piarista gimnázium dísztermében muzsikáltak június 1-jén. Az ünneplést az együttes július 27-én Budapesten, a Budavári Nagyboldogasszony-templomban – ismertebb nevén a Mátyás-templomban – folytatja a Hágai Magyar Kórussal közösen.

Júliusi komolyzenei események:

2024. július 1. – 19.00 óra – Hírös Agóra Kulturális Központ – A Jorma Panula Nemzetközi Karmesterkurzus zárókoncertje

2024. július 22–28. – 19.00 óra – Kodály Pont (Deák tér) – Minikoncertek   

2024. július 22. – 20.00 óra –  Hírös Agóra KultKaszinó (Rákóczi út 3.) – A Kodály Vonósnégyes hangversenye

2024. július 23. – 18.00 óra – Hírös Agóra Otthon Mozi – Perényi Miklós és a Concerto Budapest koncertje

2024. július 24. – 16.00 óra – Kecskeméti Kodály Iskola – Álmok – ütőhangszeres koncert

2024. július 24. – 20.00 óra – Evangélikus templom – Kiss Zsolt és a Four Bones Quartet hangversenye

2024. július 25. – 20.00 óra – Piarista templom – A Holland Ifjúsági Vegyeskar koncertje

2024. július 26. – 20.00 óra – Hírös Agóra Kulturális Központ – Péter Bence koncertje

2024. július 27. – 20.00 óra – A Városháza Díszudvara és a Barátok temploma – A Trio Passacaglia hangversenye

2024. július 28. – 21.00 óra – Főtér – Atmoszférakoncert

2024. július 22–28. – 19.00 óra – Kodály Pont (Deák tér) – Minikoncertek