Közel 10 milliárd forint értékű naperőművet telepített az MVM Kecskeméten
A repülőtér közelében, Borbásnál 41,5 hektáros területen telepített naperőmű közel 10 milliárd forintos összköltségéből több mint 40 százalékot az Európai Unió finanszírozott a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programon (KEHOP) keresztül, míg a fennmaradó közel 60 százalékot az MVM Csoport saját forrásból teremtette elő.
Az új napelemes rendszer több mint 43 ezer panelből áll, és évi átlagban mintegy 99 687 GJ villamos energiát tud megtermelni, ami több mint 12 000 háztartás éves villamosenergia-szükségeltét fedezheti. Emellett éves szinten mintegy 27 000 tonnával csökkenhet az ország szén-dioxid kibocsátása. A napelempark tervezett üzemeltetési élettartama minimum 25 év.
Az új naperőműben megtermelt energiát 12 kilométer hosszú vezetéken keresztül csatlakoztatják majd Kósafalunál a hálózatba. Mint Bilinszky Péter, az MVM Zöld Generáció Kft. üzleti projekt igazgatója a szerdai projektzáró eseményen megjegyezte, ez jelenleg cégük leghosszabb termelői vezetéke, így különösen büszkék arra, hogy elkészült, ráadásul igen gyors ütemben, már október végére.
Gaál József, Kecskemét alpolgármestere a Kecskeméti Médiacentrumnak elmondta: az új naperőmű fontos mérföldkő a város fenntartható energetikai fejlesztésében. Felidézte, hogy az elmúlt tíz év gyors ipari fejlődése együtt járt az energiaigények megemelkedésével, ezért a város energetikai rendszere jelenleg "csúcsra van járatva". Nagyon fontosak ezért az új megújuló források – húzta alá.
Emlékeztetett arra, hogy nemrég adtak át egy másik jelentős megújuló beruházást Kecskeméten: a TERMOSTAR Mindszenti körúti biomassza fűtőművét, mely a helyi távhőszolgáltatás terén jelent fontos előrelépést. A napenergia terén is voltak már fontos fejlesztések, a város több tucat intézményére került napelemes rendszer az elmúlt években – tette hozzá.
A jövőről szólva Gaál József kitért arra is, hogy tervben van egy, a mostani borbási erőműhöz hasonló teljesítményű újabb napelempark telepítése, mely be lenne kötve a város energiaközösségébe, azaz helyi intézmények innen nyerhetnék a biztonságos, megfizethető villamosenergiát.
A kecskeméti Gokart Hotelben megrendezett szerdai projektzárón dr. Kiss Csaba, az MVM termelési vezérigazgató-helyettese a Kecskeméti Médiacentrumnak nyilatkozva kiemelte: a projekt rekordgyorsasággal készült el Kecskeméten, hiszen a munkaterület átadása június elején történt, és a mai napon, december 6-án már feszültség alá is helyezik a rendszert, néhány nap múlva pedig beindulhat a próbaüzem.
– Az MVM számára nagyon fontos, hogy fenntartható, megfizethető, szén-dioxid-mentes villamosenergia-termelést tudjunk biztosítani az országnak, és ezzel tudjuk teljesíteni a klímacélokat és a többi stratégiai célunkat – fogalmazott dr. Kiss Csaba.
Kivesszük a részünket
A projektről bővebb információ a zoldgeneracio.mvm.hu oldalon olvasható.