A Mercedes Kosárlabda Akadémia további két évig az akadémia címet viselheti
Az évadnyitót azzal a szándékkal szervezzük, azzal a gondolattal, motivációval tesszük, hogy megpróbáljuk a jövőben a múlt sikereit legalább megismételni, de lehetőleg túlszárnyalni – mondta a főtitkár köszöntőjében, hozzátéve, hogy ez a magyar kosárlabdázásban nem egy egyszerű feladat, ugyanis Magyarországon a kosárlabdázás sikeres.
Kiemelte, hogy az elmúlt 10 évben utánpótlás válogatottjaink több érmet szereztek a nemzetközi FIBA eseményeken, mint előtte 50 év alatt. A férfi NB I-es bajnoki mérkőzéseken, néhány helyszín kivételével, telt ház előtt játszanak a csapatok, csak a létesítmények szabnak határt annak, hogy hány néző tudja megtekinteni ezeket a meccseket. Vagyis a férfi bajnokság érdeklődésre számot tartó és izgalmas. Férfi felnőtt válogatottunk két egymást követő Európa-bajnokságon kvalifikálta magát, két egymást követő világbajnokságra csak néhány pont híján nem jutottunk ki.
Fantasztikus sikerként értékelte, hogy februárban kivívtuk, történetünk során először azt a lehetőséget, hogy olimpiai előselejtező tornán vehetünk részt.
- Ezúton is köszönet a szövetségi kapitánynak, Stoján Ivkovic úrnak ezekért a fantasztikus sikerekért – tette hozzá.
A női válogatottunk pedig a júniusi Európa-bajnokságon, Ljubljanában negyedik helyet szerzett, ezzel biztosítva helyét a jövő februárban, Magyarországon, Sopronban megrendezésre kerülő olimpiai selejtezőn. A számítások szerint elképzelhető, hogy elég lenne egy mérkőzést nyerni ahhoz, hogy a magyar kosárlabdázás 44 év után, újra az olimpiai játékokon képviselhesse magát.
A főtitkár szerint, ennek alapján mindenkinek egyértelmű, hogy ezeket a sikereket fenntartani, vagy akár túlszárnyalni csak akkor van esélyünk, ha az utánpótlásnevelő sportszervezeteinknél, illetve az ezek krémjét jelentő akadémiáinknál magas színtű szakmai és adminisztratív munka folyik, megfelelő pénzügyi fegyelem mellett.
2015-ben a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége elindította az akadémiai audit folyamatát. Ez annyit jelentett, hogy szervezeti szempontból, adminisztratív szempontból, eszközpark, szakember gárda szempontjából felmérték a jelentkező sportszervezeteket és aki ennek megfelelt, akadémiai rangot kapott. Aztán 2020-ban a pandémiai leállást követően versenyt hirdettek az akadémiák között és csak az kaphatta meg az akadémiai címét, aki ebben a versenyben kiválóan szerepelt.
Hozzátette: Ez a verseny, mivel kettő éves az akadémiai akkreditáció idén újra indult és ezt az akadályt is sikerrel vette a Mercedes-Benz Gyár Nemzeti Kosárlabda Akadémia.
Megköszönte Ivkovicné Béres Tímeának, az Akadémia vezetőjének a magas színvonalú vezetői munkáját, de, szavai szerint, köszönet jár az Önkormányzatnak, a támogató szülőknek és a sportszakembereknek is.
- Meggyőződésem, hogy minőségi utánpótlásnevelő munka kizárólag összefogással, együttműködéssel valósítható meg Magyarországon. A hangsúly egyébként a minőségi munkán van. Higgyék el, ez stratégiai jelentőségű, kulcsfontosságú, ugyanis mindannyiunknak tudatában kell lenni, hogy a jövő kosárlabdázás sikereinek zálogjai a fiatal kosárlabdázók, a jövő kosárlabda hősei, az ilyen akadémiák kohóinak a tüzében kovácsolódnak – mondta végezetül.
A magyar kosárlabda újabb elismerése, hogy Andreas Zagklis, a FIBA főtitkára szeptember 22-én tájékoztatta a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségét, hogy Bodnár Péter főtitkárt a FIBA Central Board a Versenybizottság egyik alelnökévé választotta a 2023-2027-es ciklusra. Ilyen rangos pozíciót hosszú évtizedek óta nem töltött be magyar sportdiplomata a világszövetségben.