Dr. Szobonya Zoltánra emlékeztek Kecskeméten

2024. 09. 26., 17:18
Dr. Szobonya Zoltánra, az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjára emlékeztek csütörtökön három eseményen is Kecskeméten. Délelőtt a Neumann János Egyetemen, délután pedig a Megyeházán, majd a börtön falán elhelyezett emléktáblánál emlékeztek meg a 66 éve kivégzett vértanúról.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 21 képet tartalmaz

Szeptember végén immár hagyományosan megemlékeznek Kecskeméten dr. Szobonya Zoltán jogászról, az 1956-os forradalom és szabadságharc vértanújáról, akit koholt vádak alapján 1958. szeptember 29-én, 48 éves korában kivégeztek a kecskeméti börtönben.

Délelőtt a Neumann János Egyetem könyvtárában tartottak élő tárogatózenével és színvonalas bejátszásokkal tűzdelt megemlékezést Kissné Szobonya Csilla, dr. Szobonya Zoltán lánya vezetésével, aki a neves történészre, M. Kiss Sándorra hivatkozva Dél-Magyarország legnagyobb hatású forradalmi vezetőjének nevezte édesapját.

Kissné Szobonya Csilla, dr. Szobonya Zoltán lánya (A képre kattintva galéria nyílik!)

Dr. Szobonya Zoltánt az ÁVO-sok a „kulákok védőszentjének” nevezték, hiszen a forradalom előtti években ügyvédként önzetlenül segítette őket megpróbáltatásaik során. Erre is kitért köszöntőjében dr. Fekete Gábor önkormányzati képviselő, aki, maga is jogászként, úgy fogalmazott: dr. Szobonya Zoltán életútja példamutató a szakma számára, „minden jogász igazán büszke lehet rá.”

Beszédében egy nagy erkölcsi kérdést is feszegetett.

Fölmerül itt a kérdés, hogy ennyire érdemes-e hazafinak lenni? Érdemes-e ennyire helytállni, kitartani az elveink mellett, főleg, ha egy család szempontjából nézzük? Én a család utána lévő történetét nem ismerem, de azt tudom mondani, hogy úgy tűnik, ahhoz, hogy egy ország fönnmaradjon, illetve hogy az ország szabadsága megmaradjon, ahhoz sokszor ilyen áldozatokat kell hozni bizonyos embereknek
— mondta dr. Fekete Gábor.

Dr. Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem rektora köszöntőjében azt mondta: megtiszteltetés az egyetem számára, hogy helyet adhat ezeknek a megemlékezéseknek évről-évre. Ez azért is fontos, hogy diákjaik lássanak egy erkölcsi példát, melyhez igazodva maguk is felelős értelmiségiekként hagyhatják majd el az egyetemet.

Természetesen van még adósság, hiszen nagyon sokáig ezekről a történetekről nem beszélhettünk. A feltárás folyamatban van, a vidéki forradalmi eseményeknek a kutatása napjainkban is tart. Számos szervezetnek és kutatónak köszönhetően egyre többet tudunk. Azt gondolom, hogy ez az életút, dr. Szobonya Zoltán életútja mára már olyan szinten, szakmailag megalapozott módon feltárt, hogy az a megemlékezéseket is megfelelő módon tudja segíteni
— mutatott rá dr. Fülöp Tamás.

Dr. Bank Barbara történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) tagja dr. Szobonya Zoltán életútjának néhány jellegzetes részletét osztotta meg a hallgatókkal. Többek között felidézte a forradalom idején Jánoshalmán megfogalmazott 19 pontjukat, mely tulajdonképpen egy politikai program volt, és olyan előremutató gondolatokat tartalmazott, hogy 1989-ben is megállta volna a helyét – mutatott rá.

Az Izsáki útról nyíló Dr. Szobonya Zoltán utcában lévő emlékkő megkoszorúzása után délután a Megyeházán folytatódott a megemlékezés, ahol Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke méltatta dr. Szobonya Zoltán életútját.

Személyiségének, jellemének kiválóságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Jánoshalmán a forradalom idején is rend volt. Ragaszkodott a forradalom tisztaságához és tisztességéhez. Mint ahogyan ragaszkodott a hazájához is, amit soha nem hagyott el, pedig megtehette volna
— mondta Rideg László.

A képre kattintva galéria nyílik!

A Megyeházán tartott megemlékezésen közreműködött a Piarista Gimnázium kórusa, és itt is érdekes előadást tartott dr. Bank Barbara történész. A megemlékezés a Dr. Szobonya Zoltán Emléklapok átadásával zárult. A megyei közgyűlés 2016 óta fejezi ki elismerését és megbecsülését a kommunista diktatúra 1945 és 1961 közötti időszaka áldozatainak és hőseinek.

Idén Dr. Szobonya Zoltán Emléklapban részesültek:

DUDUKA ISTVÁNNÉ, született TÓTH KATALIN MÁRIA és SZABÓ GUSZTÁVNÉ született TÓTH JUDIT LÍDIA
KULCSÁR LAJOS
GYÖKERES GÁBORNÉ, született BORBÉLY TERÉZIA és posztumusz férje, GYÖKERES GÁBOR
CSATAI ISTVÁN
LŐRINCZ ISTVÁN
Posztumusz BOGNÁR ISTVÁN és SUHAJDA MIHÁLY
Posztumusz SZABADI MÁRTON, HERKE JÁNOS, HOLLÓSI JÓZSEF és FOGL MÁTYÁS
Posztumusz LEHR IMRE
Posztumusz LAJOS JÓZSEFNÉ, született HOLLÓSI (HIRSCH) KATALIN
Posztumusz VITÉZ KATUS IMRE
Posztumusz SOÓS PÉTER FERENC

A nap harmadik megemlékezését a a Bács-Kiskun Vàrmegyei Büntetés-végrehajtási Intézet falán elhelyezett emléktáblánál tartották. Itt Szobonya Zoltán unokája verssel tisztelgett nagyapja előtt. Az 1956-os forradalom vértanúját 66 évvel ezelőtt a börtön udvarán végezték ki.

A délután 16 órakor kezdődő megemlékezésen részt vett dr. Szakály Sándor Széchenyi-díjas magyar történész, valamint Bányai Gábor országgyűlési képviselő is, aki arról beszélt, milyen szembenézni a halállal. Hiszen ő néhány évvel ezelőtt a Covid vírus miatt élet halál között lebegett.

A koszorúzás galériája a képre kattintva nyílik meg

– Ha ideje van felkészülni, az első gondolat a mélységes szomorúság.  Itt kell hagynom ezt a szép világot, a gyerekeimet, a feleségemet, itt kell hagynom mindenkit, aki nekem fontos volt, miért pont én, miért pont így? - idézte fel a nehéz pillanatokat a képviselő.

Az ünnepségen beszédet mondott Szobonya Zoltán lánya is, aki azt mondja, ezek a rendezvények nem csak felemelőek, de felkavaróak is számára. Hiszen minden alkalommal újra fel kell elevenítenie a pillanatot, amikor édesapját utoljára látta.

– Elmentünk a másodfokú tárgyalás után, hogy elbúcsúzzunk tőle, de nem engedték, csak távolról inthettünk neki, ahogy csíkos rabruhában két börtönőr kísérte gúzsba kötve. A keze meg volt bilincselve, a lábához láncolva, és a földig hajolt, ahogy ment a rabszállító felé - emlékezett vissza Kissné Szobonya Csilla.