Fáklyás megemlékezés, múltidéző séta, bővülő kiállítás: elkezdődött a Muraközy 200 emlékév
A csütörtöki megemlékezésen Vass-Eysen Ákos református kántor, a Ráday Múzeum munkatársa énekelt részletet a református énekeskönyv 62. zsoltárából, majd adta elő Jókai Mór A tudósok mindent tudnak című versét.
Ezt követően Kovács Hajnalka művésztanár, múzeumpedagógus mondott ünnepi beszédet, melyben felidézte Muraközy János alakját, kapcsolatát Jókai Mórral, a '48-as szabadságharcban játszott szerepét, majd hivatalnoki munkáját Kecskemét város szolgálatában.
Muraközy kalandos élettörténete nemcsak Jókait, de a 20. századi írót, Hegedűs Gézát is megihlette, aki Kulcsra zárt szobában címmel írt róla regényt. Innen kapta címét a Ráday Múzeum Muraközy-életművet bemutató állandó kiállítása is, mely a közelmúltban négy új festménnyel gyarapodott – mondta Kovács Hajnalka.
A jubileumi emlékév folyamán több programmal is tisztelegnek Muraközy János emléke előtt. Ezek közül kiemelkedik a március 14-i fáklyás megemlékezés: a forradalom előestéjén elsősorban a szabadságharcos hősre emlékeznek majd. A most szombaton kezdődő Házasság Hete programjaihoz Muraközy-festményekkel, páros portrékkal kapcsolódnak. Muraközy János nyomában címmel a kort is megidéző városi sétát terveznek, mely tavasztól lesz elérhető az érdeklődők számára.
Kovács Hajnalka kitért arra is, hogy éppen folyik a Béke Általános Iskola által szervezett, Kecskemét Város Polgára Leszek vetélkedő 3. fordulója, melyben a város felső tagozatos diákjai végeznek a Muraközy-életművel kapcsolatos kutató- és alkotómunkát. A Muraközy 200 jubileumi programokról a Ráday Múzeum honlapján és Facebook-oldalán, valamint a múzeum előtti hirdetőn fognak hírt adni.
A csütörtöki emlékévnyitó eseményen a Ráday Múzeum koszorúját a múzeum restaurátora, Ötvös Nagy Ferenc ötvösművész helyezte el az emléktábla alatt, majd zárásképpen Vass-Eysen Ákos elénekelte a református énekeskönyv 474. dicséretét, melynek szövegét a múzeum névadója, Ráday Pál írta.
A megemlékezést megtisztelte jelenlétével Muraközy János azonos nevű dédunokája, valamint Székelyné Kőrösi Ilona, a Muraközy-életmű jeles kutatója.