Kodály Zoltánra emlékeztek születésének 141. évfordulóján

2023. 12. 15., 14:27
Megemlékezésre és koszorúzásra várta a kecskemétieket az önkormányzat Kodály Zoltán születésének 141. évfordulója alkalmából. A Psalmus Hungaricus Emlékműnél a Kodály Intézet kamarakórusa előadással tisztelgett a XX. század egyik legnagyobb hatású zeneszerzője, zenepedagógusa és népzenekutatója előtt.
Fotó: Harkai György
A galéria 27 képet tartalmaz

A Kodály Intézet kamarakórusának előadásával kezdődött a ma délelőtti Kodály-megemlékezés a Psalmus Hungaricus Emlékműnél. A vegyeskórus Kodály Zoltán Ének Szent István királyhoz című kórusművét adta elő, Haodong Ma vezényletével. Az előadás tehát méltó kezdete volt a 141 évvel ezelőtt, 1882. december 16-án Kecskeméten született Kodály Zoltánra történő megemlékezésnek. A kórus tagjai láthatták és hallhatták, hogy a XX. század egyik legnagyobb hatású zeneszerzőjének, zenepedagógusának és népzenekutatójának öröksége nem ismer határokat. Az előadást követően dr. Rajk Judit énekművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének igazgatója mondta el ünnepi gondolatait.

– 1947. december 16-a óta, amikor is 65. születésnapja alkalmából Kodály Zoltánt Kecskemét városa díszpolgárává fogadta, ez az alkalom városi ünnep. Megtisztelő, hogy most a Kodály Intézet igazgatójaként én mondhatok emlékező szavakat a társadalmi kérdésekre érzékeny muzsikusról, az iskolateremtő tudósról, a Liszt Ferenc alapította a Zeneakadémia egykori polihisztortanáráról
— emelte ki emlékező beszédében dr. Rajk Judit.

Emlékeztetett arra, hogy Liszt és Kodály, két nagy zeneszerzőnk két hatalmas példa a múltból, kulturális víziójuk intézményeket teremtett a jövőnek a jövőért, a képzett és művelt polgárokért. Emellett Kecskeméten Kodály nevéhez köthető egy másik intézmény is. A száz éve született Nemesszeghy Lajosné Szentkirályi Márta először zeneóvodát, majd Kodály támogatásával ének-zenei általános iskolát létesített városunkban.

Dr. Rajk Judit azt is előre vetítette, hogy 2025-ben kettős évfordulót fognak ünnepelni. Vagyis a Zeneakadémia alapításának a 150., a Kodály Intézet alapításának pedig az 50. évfordulóját. A beszéd után a város és az egyes intézmények képviselői, vezetői elhelyezték koszorúikat a Psalmus Hungaricus Emlékműnél .