Lezárult a nagy projekt, két kecskeméti óvoda és egy bölcsőde újult meg
Befejeződött az „Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése Kecskeméten” című projekt városunkban, mely a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap 523,47 millió forintos vissza nem térítendő támogatásával valósult meg. Célja az épületek hőveszteségeinek és a működtetési költségek csökkentése, illetve a közintézmények hatékonyabb energiahasználata volt. Három intézményt korszerűsítettek a program keretein belül, a Ferenczy Ida Óvoda Szabadkai Utcai Óvodáját, az Aranyhaj Bölcsődét, továbbá a Kálmán Lajos Óvoda Lánchíd Utcai Óvodáját.
A sikeresen megvalósult projekt záróeseményét csütörtök délután tartották a Kálmán Lajos Óvoda Lánchíd Utcai Óvodájában, az egyik korszerűsített épületben. Az ünnepségen szép számmal jelentek meg városi tisztségviselők, tiszteletüket tették Engert Jakabné és dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármesterek, továbbá több önkormányzati képviselő is.
Szemereyné Pataki Klaudia polgármester elsőként köszöntötte a jelenlévőket a jeles alkalom örömére.
A polgármester elégedettségének adott hangot amiatt, hogy a Lánchíd utca ezen része teljesen felújításra került, beleértve az óvodát, a bölcsődét, a járdát és a parkolót is.
A folytatásban a polgármester megjegyezte, fontos eredménynek tartja, hogy a város egyik legnagyobb – 193 gyereket nevelő – óvodáját sikerült felújítani, és örömét fejezte ki, hogy sikerült balesetmentesen és határidőre befejezni a munkálatokat.
Ezt követően Balogh Zoltán, a Polgármesteri Hivatal Fejlesztéspolitikai Irodájának vezetője ismertette a projekt részleteit a megjelentekkel. Elmondta, hogy a terv megvalósítása 2020-ban indult, ekkor nyújtották be a támogatási kérelmet, ezután tervezési-előkészítési szakasz, majd egy hosszú közbeszerzési eljárás következett, majd pedig 2023 nyarán kötötték meg azt a vállalkozási szerződést, melynek köszönhetően megújult az épület.
A külső homlokzatok szigetelésre kerültek, az elavult nyílászárókat korszerűekre cserélték. A lapostetőt teljes egészében felújították, hőszigetelték, a tetőre pedig elhelyeztek egy 12,45 kWp-es napelemrendszert.
Az irodavezető kiemelte, hogy a 215 millió forintos európai uniós támogatás mellett a kecskeméti önkormányzat további 267 millió forintnyi önerőt biztosított, annak érdekében, hogy az óvoda ne csak energiagazdálkodás terén modernizálódjon, hanem kívül-belül teljesen megújulhasson, minél komfortosabb környezetet teremtve ezáltal a gyerekeknek.
— Felújítottuk az épület konyhájának burkolatait, az épület udvarának burkolatait újítottuk fel, a játszóteret részben megújítottuk, és elhelyeztünk három ivókutat a kis nebulóknak — mesélt a munkálatok további eredményeiről a Fejlesztéspolitikai Iroda vezetője.
Balogh Zoltán elmondta, nagyon fontos volt, hogy a projekt során szoros kapcsolatot tartsanak az intézménnyel, ezért a kivitelezők, a műszaki ellenőrök és a projektmenedzserek mellett megköszönte az óvodapedagógusok támogatását is, akiknek segítségével az intézmény működés közben újulhatott meg.
A fejújítások sora ezzel nem áll meg, 2024-ben négy újabb intézményt, a Forradalom utcai óvodát és bölcsődét, továbbá a Ceglédi úti és az Ifjúság úti óvodákat varázsolják újjá.