Egy győzelem felérne a világbajnoki címmel – Váradi Kornél az U19-es vb-ről

2023. 06. 09., 10:49
Már egy hónap sincs hátra az U19-es kosárlabda-világbajnokságig. A torna június 24. és július 2. között lesz Debrecenben. A magyar válogatott Törökországgal, Dél-Koreával és Argentínával került egy csoportba. A többhónapos felkészülés finisében a korosztályos csapat kapitányát, a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár Nemzeti Kosárlabda Akadémia edzőjét, Váradi Kornélt kérdeztük, aki beszélt a célokról, a magyar utánpótlás helyzetéről és arról is, hogy mit kérdezne Dirk Nowitzkitől.

Mennyire lehetünk bizakodóak a magyar válogatottal kapcsolatban?

Elsőként is azt fontos megjegyezni, hogy hatalmas lehetőség, hogy részt vehetünk egy ilyen tornán. A házigazda indulási jogán lehetünk részesei ennek a világbajnokságnak. Ez a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének és a magyar sportéletnek egy nagy érdeme és elismerése. A korábbi utánpótlás vb-knek, 3x3-as nemzetközi rendezvényeknek is mindig jó otthona volt hazánk és Debrecen. Legfőbb célunk az, hogy versenyképesek legyünk és kivívjuk a világ, a nagy kosaras nemzetek tiszteletét. Egy győzelem számunkra már felérne egy világbajnoki címmel, hiszen csapatunk ebben a korosztályban reálisan nézve a B-divízióba tartozik. Másfél évvel ezelőtt kezdtük el a munkát, szerintem sokat léptünk előre. A szövetség és a Rátgéber László által vezetett Módszertani Központ támogatását is élvezzük, a célunk pedig az, hogy kihozzuk magunkból a maximumot. Hosszútávon a legfontosabb, hogy ebből a csapatból minél többen eljussanak a felnőtt válogatottba, nem véletlen, hogy a szövetségi kapitány, Ivkovic Stojan is folyamatosan figyelemmel követi a felkészülésünket. És ezúton is szeretném megköszönni stábom és minden szakember munkáját, akik a projekt ideje alatt velünk dolgoztak, támogattak minket. Összességében bizakodóan várjuk a vb-t, de a befektetett munka igazi értéke a következő U20 Európa bajnokságon fog megmutatkozni és ott fog a csapat reálisan megmérettetni.

Kecskeméti lesz a keretben?

Volt már korábban is több kecskeméti játékos a keretben: Kőházi Bence, Dobos Máté, Kégel Tamás. Jelenleg a szűkített névsorban Tóth Patrik van ott, aki az Akadémián nevelkedett és már a KTE játékosa. Az elmúlt másfél év feladata az volt, hogy meghatározzuk, hogy áll össze a 17 fő, akikkel a célegyenesben folytathatjuk a munkát.

Mekkora áttörés lehet egy játékosnak, ha az U19-es kosárlabda-világbajnokságon jól szerepel?

Legutolsó információm szerint közel 70 játékosügynök érkezik a világ minden tájáról. Ez nagyon komoly lehetőség és nemcsak játékosnak, de az edzőknek is nagy dolog, hiszen a világ legjobbjai ellen lehet meccselni. Élesben láthatjuk, hogy a nagycsapatok, mint például az USA, hol tartanak és miért tartoznak az elithez. Megmutathatjuk, hogy férfi szinten is tudunk versenyképesek lenni. Az eredményességtől függetlenül nagy pozitívum, hogy testközelből láthatjuk, miben kell előre lépni. Vannak tapasztalataink a B-divíziós Európa-bajnokságokról, de az elithez tartozó együttesek ellen csupán néhány felkészülési mérkőzésen mutathattuk meg magunkat. Nagy tapasztalatszerzés és élmény lesz, amelyre minden játékosunk sokáig emlékezni fog.

Miben kellett fejlődni, mire volt helyezve a fókusz az elmúlt másfél évben?

Arra, ami meghatározza a játékot, a lepattanók kontrollálására és a gyorsindításos szituációkra. Ehhez nagyon erős fizikum kell. Fizikálisan mindenképpen sikerült előre lépni. Taktikailag azokat az alapokat, amire épül a felnőtt válogatottnak is a rendszere, adaptáltuk a korosztály sajátosságaihoz, szem előtt tartva a játékosok egyéni képességeinek menedzselését. A legnagyobb hiányosságunk a reakcióidő és a szabad labdák megszerzése, de ez az előbbiből fakad. Fontos a reakcióidő egy szabad labda megszerzésénél, egy védekező pozíció váltásánál. Ebben lassabbak voltunk a tavalyi Eb-n, de tudunk fejlődni és ez azért jelentős, mert csak így lehet irányítani egy mérkőzést.

A reakcióidőt és az agresszivitást hogy lehet fejleszteni fiatal korban?

Kompetitívvé kell tenni az edzéseket. Minden tréningünkben benne van az, hogy a játékosoknak küzdeni kelljen. A válogatottba az tud bekerülni, aki ezekkel a feladatokkal meg tud birkózni. Sok esetben ezt nemcsak a tehetség dönti el, hanem az, hogy téthelyzetben ki milyen teljesítményre képes. Ehhez kell, hogy már edzésen meglegyen az egészséges verseny.

Az U19-es válogatottból később hányan juthatnak el a felnőtt nemzeti csapatba?

Ebben a korosztályban még sok dolog befolyásolhatja azt, hogy kik lesznek azok, akik át tudják törni a gátat és be tudnak kerülni a nagyok közé. Úgy gondolom, ha öt-hat játékos odakerül, az már extra, de remélem, hogy többen is képesek lesznek erre. Idővel a felnőtt válogatottban is végbemegy a generációváltási folyamat, amely már elkezdődött. Az utánpótlásban látjuk, hogy vannak jó képességű fiataljaink, akiknek ebben a folyamatban kulcsszerepük lehet.

Személy szerint hogy készült erre a világbajnokságra?

Jelenlegi karrieremnek nagyon fontos állomása lesz. Az elmúlt öt évben, amit az Akadémián és a KTE-nél töltöttem nagyon sokat fejlődtem, most ennek a projektnek köszönhetően pedig nemzetközi és vezetési tapasztalatokat szereztem, amelyek a hasznomra lesznek. Korábban férfiválogatott edzőjeként még senki sem vezetett korosztályos vb-n magyar csapatot. Bízom benne, hogy meg tudjuk mutatni a karakterünket. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy én irányíthatom az együttest, köszönöm a bizalmat ezúton is!

Utánpótlás szinten nem lehet egyszerű a különböző kosáriskolákból érkező fiatalokat a válogatottban edzetni, hiszen az összetartások rövid ideig tartanak. Erre mi a megoldás?

Racionalizálni kell az edzéseket és a felkészülési időnket. A vb előtt három hetünk lesz közösen. Ilyenkor meg kell határozni, hogy mi az a létkérdés, amivel foglalkoznunk kell. Emellett kontrollálni kell és együttműködni a klubokkal. Minden csapat másképp teljesít a maga bajnokságában. Tudni kell, hogy mely játékosnak van több-kevesebb ideje a pihenésre. A válogatott stábja és a klubok közötti kooperáció remekül működik, emellett pedig köztes korosztályról beszélünk, ezért fontos a kapcsolattartás az U18-as és az U20-as válogatott stábokkal is, eddig ez is remekül működött. A válogatottak szívesen jönnek a nemzeti csapathoz. A vezetési feladatok alatt ezt értem. Egy klubnál egyértelmű a vezetőedző dolga, a válogatottnál ez annyiban más, hogy országos szinten kell átlátni minden játékos helyzetét, fejlődési útját.

A kulisszatitkok közül mit tud, lesz-e alkalma LeBron Jamesszel találkozni, akinek fia bekerült az amerikai csapatba?

Ilyen titkokat nem tudunk. Bár elsősorban magunkra próbálunk fókuszálni, de a játékosoknak biztosan nagy élmény lesz, hogy a kosárlabda kiválóságai közül sokan ott lesznek Debrecenben. Dirk Nowitzki, a Dallas Mavericksszel NBA-győztes, nyolcszoros All Star-válogatott és Európa-bajnoki ezüstérmes német klasszis a nemzetközi szövetség képviseletében biztosan ott lesz az eseményen. Abban bízom, hogy ez mindenkire pozitívan fog hatni és meglesz a karakterünk, hogy ezeknek a nagy embereknek az elismerését mind utánpótlás-, mind felnőtt szinten kivívjuk, hogy idővel a magyarokat is hasonló körítés fogadja más országokban.

Ha találkozik Dirk Nowitzkivel, mit kérdezne tőle?

Ezen még nem gondolkodtam. Amire kíváncsi lennék, az az, hogy ő miben látja a profizmus kulcsát. Ezt mindenki másképp közelíti meg, mindenki mást gondol a profizmusról. Hogy jön az a belső indíttatás az emberből, hogy profivá váljon? Ebben szerintem hátrányban vagyunk más nemzetekhez képest, mert nem mindig áll megfelelő út a játékosok előtt, és emiatt van bizonyos mértékű lemorzsolódás is. Fontos, hogy a kosárlabda iránt megszállott gyerekeket tudjunk nevelni, ehhez viszont az kell, hogy profiként foglalkozzunk velük, profikká neveljük őket, hogy gyerekekből felnőttek legyenek, amely ugyanannyira fontos a képzés során, mint az, hogy hogyan fejlesztjük a játékosokat fizikálisan vagy technikailag.