Felejthetetlenül szép koncerttel ért véget a barokk bérlet
Az elmúlt hetekben egyszerre könnyű és nehéz helyzetben voltak a kecskeméti zeneszeretők. Könnyű helyzetben, mert szinte minden nap kedvükre való koncertre mehettek el, és ugyanakkor nehéz helyzetben is, mert nem volt egyszerű választaniuk a sok-sok érdekes program közül. És bár szombat este is számos adventi eseményt rendeztek a hírös városban – így például az adventista kápolnában a MEDrigál Kórus és Szabó Sándor tárogatóművész adott karácsonyi koncertet, a Nagytemplomban a Miraculum-Aurin kóruscsalád együttesei énekeltek –, ennek ellenére az evangélikus templomban megrendezett hangverseny, a Hírös Agóra Élő barokk címmel indított koncertsorozatának utolsó, ötödik alkalma is telt házat vonzott.
A Natale elnevezést kapott koncert – (a latin „natalis” szóból származik a latin nyelvek mindegyikének karácsony szava) – első perceiben Hollókői Huba előbb köszöntötte a megjelenteket, majd a maga és a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar nevében megköszönte a jelenlévők megtisztelő figyelmét és bizalmukat, amivel a barokk bérlet hangversenyeit követték. A szimfonikusok művészeti vezetője köszönetet mondott a Kecskeméti Énekes Körnek és a kórus karnagyának, Erdei Péternek is a gyümölcsöző együttműködésért, valamint az összes közreműködőnek, szervezőnek, támogatónak, köztük a Hírös Agóra munkatársainak, továbbá Hajduch-Szmola Patrik lelkésznek, hogy rendelkezésükre bocsájtotta a rendkívül gyönyörű és kiváló akusztikájú templomot.
Sikertörténet a barokk bérlet
Az est folytatásában a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar kamaraegyüttese előadásában barokk versenyműveket hallgathatott meg a szép számú közönség: Hollókői Huba irányításával többek között Johann Sebastian Bach 5. brandenburgi versenyében, valamint Domenico Zipoli, Giuseppe Torelli, Nicola Fiorenza és Arcangelo Corelli egy-egy karácsonyi concertójában gyönyörködhetett a nagyérdemű. Az est közreműködői Gerhátné Papp Rita (csembaló), Juhász Ágnes és Kondacs Szilvia (hegedű), Dratsay Ákos (fuvola) és Sipos Gergő (cselló) voltak. S bár a kényszer szülte a bérlet zárókoncertjének műsorát – Bach versenyműve mellett eredetileg Heinrich Schütz Karácsonyi oratóriuma csendült volna fel, ám ez utóbbi darab technikai okok miatt ezúttal elmaradt –, a később kialakított program telitalálatnak bizonyult. A választott versenyműveket mély átéléssel és technikailag is tökéletesen tolmácsolták a szólisták és a kamaraegyüttes tagjai. Hollókői Huba pontos, érthető mozdulatait látható örömmel követték a muzsikusok, a zeneművekben rejtőző érzelmek gazdag árnyalatait rendkívüli szuggesztivitással mutatták meg. Produkciójuk fergeteges ünneplésben részesült, a jelenlevők percekig tartó vastapssal köszönték meg játékukat.
A szombat esti hangverseny méltó zárása volt a kecskeméti szimfonikusok elmúlt évének, amelyet Hollókői Huba így értékelt: „Nehéz röviden összegezni a zenekar 2024-es évét, olyan mozgalmasan telt szerencsére. A sikereket hozó barokk bérlet mellett nagyzenekari koncertjeink között is volt különleges: Gustav Holst 1916-ban írt, A Bolygók című műve most először hangzott el Kecskeméten, az Aurin Leánykar közreműködésével. Ez volt az egyik legnagyobb együttest megmozgató produkció a zenekar történetében, hiszen a 6 kürt, extra fúvósok és nagy vonóskar mellett számos, különleges hangszert felvonultató mű a modern zenekari hangzás egyik sarokköve, a mai, hollywoodi partitúrák egyik mintája. Ezt az előadást a kiváló angol karmester, Leo McFall vezényelte, a koncert első felében Elgar csellóversenyét pedig a tehetséges fiatal magyar csellóművésznő, Szabó Ildikó játszotta. Különleges volt Kriszta Kinga operaénekes és Kovács J. István színművész közreműködésével a Kocsár Balázs vezényelte Peer Gynt-koncertünk, ahol részben megelevenedett az eredeti Ibsen-dráma, és Grieg kísérőzenéjének ritkán hallott tételei is felcsendültek. Több év kihagyás után nagy örömmel élesztettük újjá a fiatal virtuózok hangversenyét a Kodály Iskola dísztermében, ahol tehetséges diákok álltak szólistaként a zenekar előtt. A zene világnapján – más művek mellett – két magyar szerző, Kocsár Miklós és Vajda János concertóival emlékeztünk zenekarunk nemrégiben elhunyt, kiváló művészeire. Emellett idén is voltak nagy sikerű ifjúsági koncertjeink, a főtéri »Atmoszféra« koncerten pedig Daniel Rowland brit–holland hegedűművész, nyugodtan mondhatom, elvarázsolta a hallgatókat Max Richter Vivaldi Recomposed című művével. Idén is közreműködünk a Hírös Agóra Diótörő produkciójában, ami 8, telt házas előadást jelent a színházteremben, és remélhetőleg felejthetetlen élményt a közönségnek és a fellépőknek – közöttük több mint 40 kecskeméti gyereknek – egyaránt. Reméljük, jövőre is hasonlóan gazdag programokat tudunk kínálni fenntartónk, a Hírös Agóra vezetésével egyetértésben!”