Polgármesteri évértékelő: az elmúlt 50-60 évben nem történtek ilyen hatalmas léptékű beruházások
– Az év egyik legnagyobb sikere, hogy befejeződött a kecskeméti Városháza felújítása, amit építészeti nívódíjjal is elismertek. Hogyan valósulhatott meg ez a nagyszabású beruházás, és miért fontos a kecskemétiek számára?
– A Városháza felújítását elsősorban annak köszönhetjük, hogy Magyarország kormányának is fontos volt ez a beruházás, és az itt megtermelt adóbevételeket visszaforgatták a rekonstrukcióba. Úgy gondolom, hogy ez az egyik legemblematikusabb épülete a városnak. Nemcsak az itt élők büszkesége, de az egész Kárpát-medence legszebb szecessziós épülete, amely most világhírűvé válhat. Azokkal a szolgáltatásokkal ugyanis, amelyekkel bővült a kínálata a felújítás során, egyre ismertebbé, egyre népszerűbbé tehetjük városunk ikonikus épületét.
A felújítás során a fő cél az volt, hogy mindenki előtt nyitott legyen az épület. Ezt a célt szolgálja a tourinform-iroda helyén kialakított Lechner Kávéház is. Egy igazi interaktív látogatóközpontot sikerült kialakítanunk a földszinten, és megtaláltuk a lehetőséget arra is, hogy hogyan tudjuk bővíteni a levéltári funkciót a jövőben. A díszterem látogatásával együtt egy új turisztikai célpontot, látványosságot hoztunk létre, ami egy jó kiindulópont lehet a vármegye többi értékének felfedezéséhez. Bízunk abban, hogy ezzel sikerül visszaállítanunk a covid előtti turistaforgalmat városunkban. Egy újabb lendületet adtunk az idegenforgalomnak azzal, hogy a Bugac-feelingen túl egy modern kínálattal tudjuk megszólítani a mai kor érdeklődőit. Azért is vagyok büszke erre a látogatóközpontra, mert kecskeméti értelmiségiek, kutatók, muzeológusok, animátorok, képzőművészeti alkotók állították össze. Egy kész hadsereget mozgósítottunk annak érdekében, hogy szép és gazdag látogatóközpontot hozzunk létre, amelynek kettős értéke van, hisz nemcsak az idelátogató vendégeknek, hanem a kecskeméti diákoknak, a helyi családoknak is egy jó lehetőség arra, hogy interaktív módon ismerjék meg városunk történelmét, lássák fejlődési folyamatát.
– Nagy előrelépés történt az utak fejlesztése terén is.
– Ez a megújulás folyamatos, egy jól kidolgozott koncepció alapján valósul meg. Ma már egy család nemcsak egy, hanem kettő vagy három autóval közlekedik, ami jó hír, hisz azt igazolja, hogy van a városban fizetőképes kereslet, ugyanakkor nagy kihívás is, hogy a megnövekedett autószámot le tudjuk vezetni a város különböző útjain. A tavalyi karácsonyi ajándékunk a Károly Róbert körút átadása volt, idén pedig a hetényi bekötőút lett a Nyíri út szélesítésével és a hozzá kapcsolódó forgalmi csomópontok átalakításával. Ezenkívül megújul a város két hatalmas ütőere: a katonatelepi bekötőút – amivel az északi elkerülőt, így több városrészt is el lehet érni –, valamint folyamatban van az Izsáki út négysávosítása, melynek munkálatai nagyon jól haladnak. Így a tavasz folyamán mindkét négysávos útja elkészül Kecskemétnek.
– Kecskemét és az egész ország gazdaságának egyik zászlóshajója a Mercedes. Idén milyen beruházásokat jelentett be a vállalat?
– 2023-ban jelentették be a gyáruk megduplázását, ami mindenféleképpen jó hír a városnak. Azt igazolja, hogy van jövője Kecskemétnek, a város gazdaságának, erre építenek, ez alapján terveznek a gazdasági szereplők is. A Mercedes duplázása azt jelenti, hogy Európa legnagyobb gyárát építi meg a konszern városunkban. Ez új kihívásokat hoz magával, hiszen a forgalomnövekedés miatt új közlekedési megoldásokat kell találnunk. Ugyanakkor új munkahelyeket is teremt a beruházás. A leginnovatívabb technológiát építik be az új gyáregységbe, az itt dolgozóknak teljesen más kompetenciákra, tudásra lesz szükségük. Ezért is örülünk annak, hogy Kecskemét iskolaváros. Kiváló intézményeinknek köszönhetően gondoskodhatunk az ehhez a csúcstechnológiához szükséges munkaerőről is. Olyan programot építünk, olyan jövőképet teremtünk, hogy az itt tanuló fiatalok otthonra leljenek a városban, itt alapítsanak családot, és velük együtt legyen még élhetőbb Kecskemét.
– Az idén 75 éves Univer is komoly fejlesztéseket valósított meg. Hogyan tudtak Kecskeméten ilyen kedvező gazdasági környezetet kialakítani, hogy egy ilyen nagy hagyományokkal rendelkező élelmiszeripari vállalat is megtalálja itt számításait?
– Sokszor mondjuk, hogy hírös város Kecskemét, de nem gondolunk bele abba, hogy mitől is hírös. A hírösség büszkeséggel is társul, és az emberek a büszkeségből kifolyólag nagyon magas minőséget kívánnak meg a saját otthonukban és a munkájuk során is. Ez jellemzi Kecskemét régi, tradicionális vállalatait is. Ők szintén hírös, minőségi termékeket állítanak elő. Örülök annak, hogy ezt az arculatát is meg tudta őrizni a város, és ebben a szegmensben is folyamatos fejlődésre van igény. Persze a hagyományok ápolása mellett az innováció bevezetésére is szükség van. Ezt láttuk az Erős Pista Fesztivál alkalmával is. Láttuk, hogy újra lehet gondolni a Pirosarany, az Erős Pista és a Haragos Pista útját, jövőjét, és egy újabb 75 évet teremteni ezeknek a termékeknek. Azért lehetünk hálásak itt, Kecskeméten, mert a bennünket körbevevő kertészeti kultúra még mindig él, és kiváló alapanyagot termel az élelmiszeripar számára.
– A város jövőképében fontos szerepel kap a Neumann János Egyetem, ahol idén már 1500 elsős kezdhette meg tanulmányait. Mi az egyetem sikerének titka? Hogyan válhatott a Kecskeméti Főiskolából országos hírű tudásközpont?
– A gyakorlati tudás áll a titok középpontjában. A Kecskeméti Főiskola mindig is arról volt híres, hogy nagyon gyakorlatias tudást ad az ide járó hallgatóknak. Akik itt végeztek, azonnal munkát is kaptak a környező vállalkozásoknál. Tulajdonképpen ezt stabilizáltuk a duális képzés bevezetésével, amely egy igazi sikersztori. Már tíz éve zajlik ez a képzésforma, és akik ebben végeznek, azoknak 100 százaléka jó fizetéssel megáldott munkahelyen tud elhelyezkedni. Úgy gondolom, ez a siker titka. Nem csak elméletben oktatnak az iskoláinkban, és ez vonatkozik a középfokú intézményekre is.
– Bölcsődéink, óvodáink fejlődése is folyamatos. Mely intézmények újulhattak meg az idei évben?
– Már számos óvoda, bölcsőde és iskola felújításán vagyunk túl. Hetényegyházán új bölcsődét adhattunk át. Hetény évtizedek óta fejlődő, prosperatív városrésze Kecskemétnek, ahol sok kisgyerek születik, mellette Felsőszéktó, Felsőcsalános, Szarkás, Úrihegy térségében is hatalmas volt az építési kedv az elmúlt években. Ezért meg kellett erősíteni az ottani oktatási rendszerünket. Bölcsődét építettünk, és felújításra került az általános iskola is. Két nagy feltörekvő térség van még: Kadafalva, amelynek létszáma nagyot nőtt az elmúlt években, illetve Méntelek, ezért a helyi óvodák bővítését is elkezdjük. A városközpontban a Klapka utcai óvoda, illetve a széchenyivárosi Lánchíd utcai óvoda került felújításra. Mindkettő gyönyörű lett, a szülők nagyon hálásak.
– Óriási lépést tett a város a környezettudatos, a fenntartható fejlődést szolgáló beruházások terén is. Megkezdte működését a biomassza fűtőmű, egy hatalmas naperőmű, és épül az ország legnagyobb szelektív hulladékválogató telepe. Mi a jelentőségük ezeknek a beruházásoknak?
– Azt gondolom, hogy az elmúlt 50-60 évben nem történtek ilyen hatalmas léptékű beruházások, mint 2023-ban. Minden területet érintenek az energetikán és az úthálózaton át az oktatáson keresztül egészen a városüzemeltetésig. Örülök, hogy ezeket a fejlesztéseket polgármesterként végig tudtam vinni, hisz a következő évtizedek stabil működését biztosítjuk ezekkel a beruházásokkal.
A biomassza fűtőmű arra a hulladékfára épül, amivel nem tudnánk mit kezdeni. Most kitisztítjuk az erdőket, zöldfelületeket, újra tudjuk hasznosítani a zöldhulladékot, ezzel pedig több tízezer ember otthonát tudjuk meleggé tenni. Ez egy óriási léptékű fejlesztés a városenergetika szempontjából, de a naperőmű és a hulladékválogató építése is egy-egy nagy lépés. Úgy gondolom, hogy ma már elengedhetetlen a városiasodáshoz egy ilyen szemlélet.
– A kultúra is hozzájárul ahhoz, hogy élhető, szerethető legyen egy város. Ezen a területen is számos innovatív kezdeményezés valósult meg az idei évben. Melyek voltak a legsikeresebbek ezek közül?
– Úgy gondolom, hogy ezen a téren minőségi szintet léptünk. Ez a folyamat azzal indult, hogy a kecskeméti színház nemzeti minősítést kapott, és egy erősödő előadóművészeti közösség kezd kialakulni a városban, ahol igény is van a minőségi kulturális eseményekre. A színház olyan eseményeket szervezett, amelyek eltértek szokásos műsorrendjétől. De most ünnepelhettük a Kecskemét City Balett tízéves évfordulóját is, amely egy üde színfolt a város kulturális palettáján. Új elemekkel találkozhattunk a Hírös Héten, a Kodály Fesztivál is teljesen megújult, és az Animációs Filmfesztivál is színesítette kulturális életünket, megörvendeztetve a rajzfilmek szerelmeseit. Továbbra is életben tudjuk tartani a népmese hagyományát a városban, de a Kecskemét Táncegyüttes és a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar is egyre nívósabb programokkal várja a közönséget. A templomok is bekapcsolódtak ebbe a kulturális forgatagba, gyönyörű koncerteket fogadtak be az elmúlt évben. Azt látom, hogy egyre gazdagabb a város művészeti palettája, egyre többeket vonzanak ezek a programok. Közben a fiatalokról sem feledkeztünk meg, hisz kinőtte magát a Tanévzáró Fesztivál. A rock szerelmesei pedig a jövő évre készülhetnek, hisz újra lesz Kecskeméten City Rocks, ami öt évvel ezelőtt hatalmas sikert aratott.
– A profi sport támogatása mellett számos olyan beruházás valósult meg, amely a lakosság, a családok, az utánpótlássport céljait szolgálja. Melyek ezek, és milyen filozófia áll mögöttük?
– A profi sport nagy hatással van a város teljes sportéletére, maga után húzza az utánpótlást is. Örülök annak, hogy fociklubunk újra az élvonalban játszik, olyan sikeresen, hogy ma már az ország minden pontján beszélnek a KTE-ről. Nagyon híres a kosárlabdaklubunk, a kézilabdásaink, röplabdásaink is. A profi szakosztályban tudjuk tartani a szintet, így van hová felnőnie, becsatlakoznia az utánpótlásnak. Éppen ezért inkább a fiatalok támogatására helyeztük a hangsúlyt az elmúlt években. Sportpályák újultak meg közterületeinken, focipályák épültek az óvodákban, iskolákban, közösségi tereknél. Fontos volt számunkra, hogy közelebb vigyük a sport lehetőségét minden városrész lakóihoz. Árpádvárosban nemrég kosárlabdapályát adtunk át, amiben fontos szerepe volt az ott élőknek is. Itt egy nyugdíjas testnevelőtanár a szabadidejében tanítja a fiatalokat. Mindeközben emblematikus középiskoláinknak is tudtunk segíteni. A Bányai után a Katona József Gimnáziumban készült el a sportcsarnok hatalmas kapacitással, különböző funkciókkal.
– Az advent ideje az elcsendesedésről, a befelé fordulásról szól. Polgármesterként hogyan hangolódik, hogyan készül az ünnepekre?
– Kicsit nehéz a ráhangolódás, mert év végén számos szociális feladat hárul rám. Szerencsére nagyon sokan megmozdulnak ilyenkor a városban, hogy segítsenek, adjanak a feleslegükből oda, ahol nagy szükség van erre. Ennek a koordinációját végezzük, ebben igyekszünk segíteni. Sok a jótékonysági esemény, az adományozás, a szeretetvendégség, külön öröm volt látni, hogy a Kecskeméti Médiacentrum egy új kezdeményezéssel gazdagította ezt a palettát. Jóleső érzés, hogy ilyenkor a város egy emberként mozdul meg, mindenki odafigyel a másikra, kevésbé szerencsés embertársainkra. Családunkban hagyomány, hogy szépen kidekoráljuk otthonunkat, ebben mindkét lányom nagyon kreatív, sokat segítenek nekem. Advent idején hétről-hétre próbáljuk csinosítani családi otthonunkat, új fényeket varázsolni. Mézeskalácsot sütünk, díszítünk, én pedig fejben már az ünnepi menüt rakom össze. Amikor kicsi időm van, próbálom beszerezni az alapanyagokat is. Ami biztos, hogy lesz töltött káposzta, az a fénypontja a karácsonyi vacsoránknak. Magam savanyítom a káposztát hozzá. Picit megbolondítja az adventi illatokat az érő káposztáé, de ilyenkor mindenki arra gondol, milyen finom is lesz. Így készülünk a karácsonyra: munkásan, de közben odafigyelünk egymásra, a családra. Szenteste pedig mindenkivel, az összes nagymamával, papával, dédivel együtt fogyasztjuk el az ünnepi menüt.
– Év égén milyen üzenetet fogalmazna meg a kecskemétieknek?
– Azt kívánom minden kedves kecskemétinek, hogy találjanak egy kis békét, nyugalmat a saját életükben. A folyamatos teher, kihívás, megmérettetés állandó stresszben tartja társadalmunkat. Látjuk a körülöttünk zajló háborúkat és az Európára nehezedő migrációs nyomást. Mi itt, a kis városunkban, az otthonunkban mindettől mentesen tudunk készülni a karácsonyra, békésen, szeretetben tudunk ünnepelni. A fénynek fontos jelentősége van advent és karácsony idején. A világosság megmutatja azt is, amit nem kellene. Ilyenkor el kell gondolkodni azon, hogyan tudunk változtatni rajta. De ugyanakkor fényt hoz a szemünkbe és a szívünkbe is, megmelengeti a lelkünket. Én azt kívánom mindenkinek, hogy egy kis gyertyafénnyel, égő füzérrel világosítsa meg az otthonát, a lelkét, a családját, közösségét, a szeretteit. Köszönjük meg a Jóistennek, hogy ilyen nyugalomban, békében, szeretetben ünnepelhetjük meg a 2023-as év karácsonyát!